Lístky sú veľmi zdravé
Predchádzajúce generácie si možno ešte spomenú, že ako deti trhali a jedli počas hier vonku zelené lístky štiavu. Ani nevedeli, akú veľkú vec robia pre svoje zdravie. Štiav podporuje trávenie aj činnosť srdca, urýchľuje liečbu vyrážok, drobných poranení a modrín. Má antibakteriálne a protirakovinové účinky, priaznivo pôsobí aj pri reume a „čistí“ krv.
Do teplej aj studenej kuchyne
Listy štiavu môžeme konzumovať surové v šalátoch, ktorým dodávajú lepšiu chuť. Pridávať ich môžeme aj do tepelne upravených jedál, napríklad do polievok, omáčok, k mäsu aj rybám. Pokiaľ recept neurčuje inak, štiav môžeme pripraviť rovnako ako špenát.
Čítajte aj Posilňuje imunitu, srdce aj kosti a bráni vzniku rakoviny. Nenápadná zelenina vás prekvapí účinkami podobnými cesnakuMôžeme ho mať aj v zime
Štiav začína rásť skoro na jar a zbierame ho do neskorej jesene. Aby sme ho mohli zbierať aj celú zimu, niekoľko rastlín zakryjeme ochranným poklopom alebo po odstránení rajčiakov vysadíme niekoľko rastlín do studeného skleníka. Ak v lete zasejeme semená do črepníka, v zime budeme môcť zbierať listy.
Ako ho zbierať
Z mladých rastlín nezbierame naraz veľa listov, aby sa nespomalil ich rast. Zbierame málo listov a často. Keď rastliny rastú rýchlo, môžeme zrezať celú rastlinu, ktorá čoskoro znova obrastie a bude tvoriť ďalšie listy. Podmienkou, aby štiav prosperoval, je vlhká pôda.