Čo ďalej s črepníkmi
Nádoby s vysadenou mätou zakopeme do pôdy a necháme prečnievať asi päť centimetrov. Každú jeseň črepník vykopeme a odrežeme korene, ktoré prerástli cez drenážne otvory. Každé tri roky mätu presadíme. Rozrastanie koreňov môžeme obmedziť aj tak, že okolo trsu mäty zatlačíme do pôdy mechanickú prekážku, napríklad škridly. Na vytvorenie nového mätového záhona získame niekoľko mätových koreňov a znovu ich vysadíme. V prvom roku nezbierame veľa lístkov z rastliny, aby sme ju neoslabili.
Čítajte aj Patrí medzi najzdravšiu zeleninu: Posilňuje imunitu, srdce, chráni telo pred rakovinou. Ničí baktérie a ešte vám aj pomôže schudnúťV kuchyni je hviezda
Mäta neslúži len na prípravu osviežujúceho čaju alebo limonád. Dá sa použiť na prípravu atraktívnej mätovej omáčky, želé alebo sa môže pridať k zelenine, hodí sa najmä k hrachu alebo rajčiakom. Konárik mäty vložte do suchého hrachu ešte pred uskladnením alebo do vrecka s čerstvým hrachom prv, než ho dáme zmraziť. Mäta je výborná aj v likéroch, nátierkach, zmrzline a dezertoch, a tiež v kombináciách so syrmi a mäsom.
Pomáha nám udržať zdravie
Mäta je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá rastlina. Známe sú jej priaznivé účinky na trávenie: Zvyšuje chuť do jedla, pôsobí proti nevoľnosti, kŕčom, povzbudzuje činnosť žlčníka, žalúdka a pečene. Má aj protizápalové účinky a je výborným pomocníkom, keď vás trápi kašeľ a ochorenia dýchacích ciest.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Dvojfarebný smotanový krém à la Petra Maxin na Varecha.sk