Ide to aj v črepníku
Palina dračia, známa aj ako estragón, nevytvára v chladnejších oblastiach semená. Dá sa kúpiť v záhradníctvach, prípadne rozmnožiť odrezkami alebo delením trsu. Palina neznáša premokrenie. Ak máte podmáčanú pôdu, je potrebné do každej výsadbovej jamky zapracovať lopatu piesku a lopatu kompostu. Palinu môžeme pestovať aj v črepníku s dobrou zeminou, rastliny zastrihujeme.

Ako získať čo najchutnejšie listy
Palinu treba od jesene chrániť, aby ju nepoškodil silný mráz. Ak chceme mať trvalú zásobu estragónu, vysadíme koncom leta do črepníka niekoľko odrezkov a na zimu ich dáme do studeného pareniska. Rastliny môžeme koncom jesene aj zrezať a nechať zakryté slamou, kým neskončia mrazy. Každé dva až tri roky rastlinu vykopeme, rozdelíme a znovu zasadíme. Získame tak listy s výbornou chuťou.

Je či nie je alergén?
Palina je známa ako jeden z najsilnejších alergénov. To sa však týka paliny pravej. No alergici by mali byť určite opatrní aj pri paline dračej, teda estragóne, keďže môže spôsobovať skríženú alergiu. Pokiaľ však estragón znášate dobre, je to skvelá korenina v kuchyni a silný pomocník v boji proti rôznym zdravotným neduhom. Vďaka svojim veľmi silným liečivým účinkom dostala ľudové pomenovanie bosorácka bylina, pretože takmer zázračne liečila zdravotné problémy. Palina dračia obsahuje minerály, vitamíny aj jód, zlepšuje trávenie, imunitu, zmierňuje kŕče aj bolesti. Má antiseptické účinky, priaznivo pôsobí na srdce, cievy a pomáha dobre spať. Estragón fantasticky zvýrazní chuť hydiny, rýb, šalátov, omáčok, cestovín alebo aj zemiakov.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte **Výživné pepisotto s restovanou zeleninou nielen pre športovcov ** na Varecha.sk