Najviac liečivých účinkov má borovica lesná, ktorá obsahuje vitamíny C, A a K. Z mladých výhonkov sa robí odvar, ktorý sa používa ako prísada do kúpeľa, keď nás trápia kĺby. Pomáha tiež pri nervovo-svalových ochoreniach. No pozor, vo voľnej prírode je zber jarných výhonkov zo živých stromov zakázaný, zbierať môžete len výhonky na vyrúbaných stromoch.
Pomáha telu pri liečbe
Okrem odvaru z výhonkov môžete z ihličnanov narezaním dreva získať aj silicovo-živicový balzam. Ten sa pridáva do mastí proti reumatickým ťažkostiam. Môžete ho využiť aj na zmiernenie hnisavých kožných ochorení, pretože má dezinfekčné vlastnosti a zároveň aktivizuje obranné schopnosti organizmu. Borovicová silica má tiež antiseptické účinky. Je výborná pri liečbe ochorení dýchacích ciest, pretože podporuje vykašliavanie. Pomáha tiež predchádzať chrípke a angíne. Doma si môžeme uvariť liečivý borovicový sirup.
Čítajte aj Je krásna aj liečivá. Tlmí zápaly, bolesti. Zmiernite ňou stres, zlepší vám spánokUpokojí a regeneruje
Borovicová vôňa je skutočný balzam na rozbúrenú psychiku. Regeneruje nervovú sústavu a pomáha aj pri bolestiach hlavy a nervozite. Vtedy treba uvariť z borovicových konárikov upokojujúci čaj. Ako na to? Jednu lyžicu výhonkov zalejeme štvrť litrom vody, necháme povariť päť až desať minút, potom štvrťhodinu postáť a lahodný liečivý nápoj je hotový.
Aj smrek lieči
Aj ďalší náš známy ihličnan obsahuje veľa užitočných látok. Doma si ľahko pripravíte smrekový sirup. Smrek je vďaka vysokému obsahu vitamínu C výborný pri liečbe nádchy a chrípky. Stačí namočiť tri lyžice ihličia do do štvrť litra studenej vody. Potom krátko povariť a nechať desať minút odstáť. Pije sa raz alebo dvakrát denne, najviac však sedem dní. Liečivé éterické oleje zo smreka pomôžu pri nadmernej námahe spojenej so svalovicou a aj pri horúčke.