Odfrézovanie až pod úroveň terénu
Vyklčovanie pňa si vyžaduje najprv ho obkopať tak, aby ste poodhaľovali všetky hlavné korene. Následne prichádza do úvahy sekera, takisto starosvetská ručná píla či jej motorová verzia – ak máte istotu, že nenarazíte na skrytý otupujúci kameň… Vo finále treba použiť sochor, pri vzdorujúcich kusoch lano či reťaz uviazanú o výkonné vozidlo. Pravda, niekde sa ním nebudete môcť dostatočne priblížiť a malým bagrom takisto. Ak si netrúfate spoľahnúť sa na svoje sily a zručnosť, radšej sa obráťte na odbornú firmu. Alternatívou k ťažkej technike je nasadenie tej kapacitne strednej: rozdrvenie pňa alebo jeho odfrézovanie až na niekoľko desiatok centimetrov pod úroveň terénu. Cena zákroku sa odvíja od mnohých faktorov (priemer a tvrdosť dreviny, typ pôdy, prístupnosť stanovišťa, odvoz hmoty). Orientačne sú to však iba desiatky, nie stovky eur.

Delegujte to na mikroorganizmy
Ak vám neprekáža, že peň bude odchádzať mesiace, možno dokonca zopár rokov, aspoň pomôžte procesu rozkladu drevnej hmoty. Zoberte ručnú alebo motorovú pílu a vyrežte ňou na povrchu šachovnicu. Priehlbne ako pozvánka pre baktérie a huby podporia zahnívanie, drobenie a úplné zvetranie pôvodne pevnej masy. Ešte o čosi účinnejšie je navŕtanie viacerých vertikálnych dier, ktoré následne vyplníte už takmer hotovým kompostom. Môžete pridať akcelerátor zretia a primiešať živočíšny hnoj. Mikroorganizmy sa postarajú o degradáciu dreva. Podobne funguje tzv. epsomská soľ označovaná aj za horkú. Ide o síran horečnatý (MgSO4), ktorý sa nachádza napríklad v minerálke Šaratica. Kilogram substancie stojí do troch eur.

S chémiou aj ohňom opatrne
Sami si vyhodnoťte, či vám osobný kódex dovolí zapojiť do boja priemyselnú chémiu určenú práve na takýto účel. Podľa možnosti voľte menej agresívne a na manipuláciu bezpečnejšie látky, aby ste neohrozili úrodu z okolitých úžitkových záhonov a celkovo nezanechali negatívnu stopu na životnom prostredí. Štvrť kilogramu preparátu na báze dusíkatého vápna (CaCN2) zoženiete už za desať eur. Potom stačí okrem spomenutých zvislých otvorov narobiť aj horizontálne tiež s hĺbkou 8 – 10 centimetrov, vyplniť takéto diery granulátom a prekryť napríklad omotaním fóliou odolnou proti poveternostným vplyvom. Peň impregnovaný komerčným likvidátorom zvnútra skolabuje do roka. Pri menej robustných druhoch, respektíve útlejšom obvode sa rozdrobí už po troch mesiacoch. Vtedy zvážte, či výsledku ešte chcete pomôcť vypálením: oheň vždy znamená určité riziko.