K žalúdku je šetrná
Na rozdiel od kávy je cigorka veľmi šetrná k žalúdku, čo určite ocení každý, koho zvykne po káve trápiť žalúdočná kyselina alebo iné tráviace problémy. Vo fytoterapii sa čakanka využíva najčastejšie pre jej blahodarné účinky na pečeň a žlčník. Podporuje trávenie, no nedráždi tráviaci systém. Je výborným pomocníkom, keď nás trápi pocit preplnenia, bolesti brucha či plynatosť. Zároveň pomáha aj pri nechutenstve.
Účinkuje ako káva
Cigorka nepripomína kávu len chuťou a vzhľadom, ale aj povzbudzujúcimi účinkami. Po tomto nápoji môžete siahnuť, keď vás trápi únava, vyčerpanie a ste prepracovaní. Nápoj z čakanky jemne povzbudí, no nedráždi. Z čakanky sa dá pripraviť aj liečivý čaj na žalúdočné problémy. Jednu čajovú lyžičku drogy z koreňa zalejeme litrom vody, necháme zovrieť a tri minúty povaríme. Pijeme dve až tri šálky čaju denne. Okrem toho môžeme pri bolestiach žalúdka skúsiť aj obklady zo sparených listov a kvetov čakanky.
Čítajte aj Pestujeme ju pre krásu, no má aj silné liečivé účinky. Na kožu pôsobí priam zázračne a funguje aj ako čistička organizmuLiečivá burina
Čakanka je vytrvalá rastlina z čeľade astrovité, ktorá dorastá do výšky okolo jedného metra. Rastie popri cestách, na lúkach či v priekopách. V záhrade ju považujeme za burinu, no je to zároveň bylina s vysokým obsahom vitamínov a minerálov. Pestuje sa aj ako okopanina. Koreň čakanky sa zbiera na jeseň, kvety zasa vtedy, keď sú v rozkvete. V kombinácii s harmančekom tvorí čakanka liečivú zmes, ktorá pôsobí blahodarne na trávenie, nervy a vo forme obkladov aj na pokožku.