Čo je dobre vedieť
Saturejka sa dá bez problémov pestovať v záhrade, aby bola vždy poruke. Je to jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky asi 30 centimetrov. Má kvety bielej, ružovkastej alebo bledofialovej farby, úzke listy a plody nazývané tvrdky. Vysušená bylina pekne vonia a vďaka svojej pálivej chuti je pri varení výbornou náhradou čierneho korenia. V kuchyni ju môžete použiť čerstvú aj sušenú. Na sušenie zbierame celú kvitnúcu vňať.
Ako sa o ňu starať
Saturejku môžete pestovať v kvetináči na okne aj v záhrade na záhone. Potrebuje svetlo, teplo a kyprú pôdu. Rastlina sa dá vypestovať z priesad, semená saturejky vysievajte v marci až apríli do pareniska alebo do nádob. Potom až do júla ich môžete vysievať priamo na záhon. Rastlinu treba pravidelne strihať, aby ste zabránili drevnateniu stonky.
Čítajte aj Chcete božské dochucovadlo? Je čas na sejbu rastlín, ktoré robia s chuťou jedla zázrakyNielen chutí, ale aj lieči
Saturejka je výborné korenie, ktoré má zároveň liečivé účinky. Ideálna je pri varení jedál z mäsa, strukovín či kapusty, pretože pomáha ich tráveniu a zmierňuje nadúvanie. Saturejka utišuje zapálený žalúdok a z čriev vyháňa parazity. Okrem priaznivého vplyvu na trávenie nám táto bylina pomáha starať sa aj o zdravie srdca a dýchacích ciest. Zmierňuje zápaly a prospešná je tiež vďaka vysokému obsahu minerálov. Pri varení však nezabúdajte na to, že saturejku pridávame do jedla až ku koncu varenia, aby nezhorkla.