Lieči celá rastlina
Ibiš lekársky možno poznáte aj pod názvom slezová ruža. Kvitne na vrchole leta, v júli a auguste, peknými bielymi alebo ružovkastými kvetmi. Na využitie v liečiteľstve sa zbierajú kvety, listy aj korene, a to na jar alebo na jeseň. Pri koreňoch však pozor, pretože ich vykopávanie vo voľnej prírode nie je dovolené. Preto je lepšie ibiš pestovať v záhrade, ktorej dodá nefalšované domácke čaro. Pestovaný ibiš dorastá do výšky okolo jedného metra, rastlina je akoby ochlpená, celá plstnatá.
Čo všetko dokáže
Na liečivé účely sa využívajú najmä listy a koreň. Ibiš lekársky uľahčuje vykašliavanie, často býva súčasťou čajových prieduškových zmesí. Používa sa pri prechladnutí, ochoreniach horných dýchacích ciest, zápaloch priedušiek aj pri zápale pľúc. Okrem toho je výborným pomocníkom pri problémoch s trávením, pri liečbe žalúdka, črevných ochoreniach aj pri liečbe zápalov močových ciest a obličiek. Jeho sila je v tom, že pôsobí proti zápalu a zároveň tíši bolesť.
Čítajte aj Ako burina je nezničiteľná, tak z nej radšej urobte zeleninu! Chuťou pripomína mrkvu aj zeler a má viac vitamínu C ako šalátA to ešte nie je všetko
Týmto sa výpočet liečivých účinkov ibišu nekončí. Teplé obklady z rastliny sa osvedčili pri zápaloch očí alebo zápaloch kože. Po ibiši môžete siahnuť aj vtedy, keď potrebujete kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny, zápale madlí alebo angíne. Ibiš pomáha zmierniť hnačky u detí. Ďalej posilňuje srdce a udržiava cholesterol na uzde. A ešte malý bonus pre záhradkárov – ibiš sa dá pestovať sólo, ale môžete z neho vysadiť aj živý plot, ktorý vám bude pekne kvitnúť.