Bez ulity a s pruhmi ako šelma
Pre pestovateľa s nepodloženými predsudkami asi bude priam neuveriteľne znieť odporúčanie, aby si na pozemku cielene zriadil kolóniu slizniakov veľkých. Základným poznávacím znamením slizniaka veľkého (Limax maximus) je absencia ulity. V skutočnosti pritom má schovanú malú schránku pod plášťom organizmu. Ľudovo sa mu často hovorí tigrovaný alebo leopardí slimák. Okrem príslušnej škvrnitej kresby však môže mať aj pozdĺžne pruhy. Farebne sa vyskytuje v žltkastej, bledosivej či tmavohnedej verzii a niektoré exempláre majú aj 15 cm. Obvyklejšie meria necelý decimeter. Patrí do čeľade slizniakovitých (Limacidae).
Úrodu nechá na pokoji
V stredoeurópskych končinách sú hojne zastúpené aj slimákovité (Helicidae), slizniačikovité (Agriolimacidae) a slizovcovité (Arionidae). Celkovo by ste u nás narátali takmer dvesto druhov slimákov z asi pätnástich čeľadí. Úrodu najviac nivočia slizniačiky a slizovce. Nuž a práve nimi sa slizniak veľký výdatne živí. Požiera aj ich vajíčka, mŕtvy drobný hmyz, huby a vegetáciu v rozklade. Do úrody či dekoratívnej flóry sa pustí len v prípade potravinovej núdze.

Útočisko na deň aj zimu
Slizniak veľký sa dožíva dvoch-troch rokov a je vyložene nočný živočích, cez deň ho zbadáte málokedy. Ak napriek tomu zaregistrujete jeho výskyt v záhonoch a chcete podporiť osídlenie, pripravte mu útočisko z rozdrobených tehál, opotrebovaných škridiel či nepotrebných dosák niekde na tienistom a vlhšom mieste. Utiahne sa doň aj na zimu. Hrubú stavbu ešte poprikrývajte odrezkami drevín, lístím, kompostom. Nezvoľte úplne odľahlý kút: akčný rádius nesiaha nad desať metrov. Eventuálne urobte viac takýchto obydlí. Ak je momentálne v prostredí málo prirodzenej potravy, čo vy zrejme oceníte, ale slizniaky veľké menej, prikrmujte svoju nahú slizkú armádu nasekanými hubami. Samozrejme, okamžite prestaňte aplikovať granuláty proti slimákom, aby ste s vaničkou nevyliali aj dieťa. Fatálne totiž účinkujú na všetky druhy vrátane užitočných.

Fascinujúce predstavenie v teráriu
Slizniaky veľké si môžete zohnať v online priestore alebo susedstve, prípadne dochovať v teráriu s výškou stien aspoň 50 centimetrov pri izbovej teplote a vlhkosti vzduchu až okolo 90 percent. Zázemie vysteľte bukovým, dubovým či gaštanovým lístím a machom. Párenie týchto hermafroditov, pri ktorom sa aj niekoľko hodín špirálovito obtáčajú proti smeru hodinových ručičiek okolo seba smerom od hlavy a pri výmene spermií kopia slizkú hrču, je jedným z najfascinujúcejších predstavení tohto typu v živočíšnej ríši. Rozmnožovací orgán má počas sexuálnej aktivity až tretinu dĺžky tela.
Na úžitok si počkáte
Odchovanú populáciu vypustite do voľnosti na jeseň. V jednej znáške síce je okolo dvesto zhruba trojmilimetrových vajíčok s blanitým obalom, ale mnohé potomstvo sa pred liahnutím (proces vývoja trvá 3 – 6 týždňov) aj po ňom stane obeťou predátorov alebo nadmernej vlhkosti okolia. Pohlavná zrelosť slizniakov veľkých nastáva najskôr po roku života. Citeľná prítomnosť v záhrade sa prejaví až po niekoľkých rokoch.