Kvitne od mája do augusta
U nás až prekvapivo málo rozšírený zástupca čeľade bôbovitých vičenec vikolistý (Onobrychis viciifolia) sa vysieva od tretieho do piateho mesiaca, a to do hĺbky okolo 1 cm. V závislosti od stanovišťa a podmienok dorastá do výšky v rozpätí 30 – 90 cm. Vytvára hustý porast a od mája do augusta skrášľuje pozemok približne centimetrovými ružovými kvietkami s bordovým žilkovaním. Zhromažďujú sa do vajcovito alebo valcovito tvarovaných päťcentimetrových strapcov. Priťahuje nimi motýle, včely a čmeliaky. K veľkým výhodám patria zriaďovacie náklady, ktoré sú symbolické: balíček s 50 semenami dostane už za 1 euro. Podobne lacnými botanicky aj vizuálne vhodnými susedmi sú kraslica prostredná (Briza media), klinček kartuziánsky (Dianthus carthusianorum) či šalvia lúčna (Salvia pratensis).
Nezvykne podliehať chorobám
Vičenec vikolistý preferuje slnečné zóny so vzdušnou hlinitou a skôr zásaditou zeminou s dostatočným obsahom vápnika. Na prísun živín si nepotrpí: bez reptania prijme chudobné kamenisté miesto. Nezvykne podliehať chorobám. Občas ho napadajú škodlivé huby pochádzajúce z okolitej vegetácie: hlavne hľuznatka ďatelinová a hnedá sypavka borovicová. Vyznačuje sa tuhým hlavným koreňom siahajúcim až do hĺbky okolo dvoch metrov. Plodom je lusk s jedným semenom.

Životnosť štyri až päť rokov
Zálievku nad rámec zrážok si vyžaduje len počas prvého roka, keď vytvára bočné korienky relatívne plytko pod povrchom. Od druhého roka – zo svojej životnosti štyroch až piatich – už veľmi dobre toleruje sucho, čo je vlastnosť, ktorá sa zíde pri vzdialených záhradách so starostlivosťou na báze víkendovej. Prekáža mu podmáčanie, respektíve zdvihnutá spodná voda. Na zimu sa sťahuje do podložia, po nej sa spoľahlivo vráti. Pestovateľsky je odporúčanou predplodinou pre obilniny, a to v monokultúrnej forme, ale aj v kombinácii s lucernou siatou (Medicago sativa). Vičencová únava pôdy sa môže prejaviť po šiestich rokoch jednotvárnosti.
Obohacuje pôdu dusíkom
Alternatívou je využitie tejto rastliny ako jednoročnej krmoviny na pasenie alebo senáž a zapracovanie zvyškov po sezóne do pôdy. Ako zelené hnojivo ju obohacuje dusíkom. Pri predurčení za potravu pre dobytok či kone sa výnos dá cielene povzbudiť pridaním draslíka a fosforu do substrátu. Hospodárske zvieratá podvedome vyhľadávajú vičenec vikolistý pre vysoký podiel bielkovín, poskytuje im však aj triesloviny, flavonoidy a vitamíny. Navyše, slúži ako organická ochrana pred začervením a parazitmi v tráviacom trakte.