Slnko je základ
Lablab potrebuje teplo, slnko a chránené miesto. Teplota by mala dosahovať 18 až 30 stupňov, vlhkosť vzduchu minimálne 70 percent. Chladné počasie nepriaznivo ovplyvňuje opeľovanie rastliny. Lablabu vyhovuje väčšina pôd, dôležité je, aby bola pôda dobre vyživená a priepustná, s nízkym obsahom dusíka. Vysieva sa na jar priamo na záhon, v chladnejších oblastiach vysievame fazuľu lablab v chránených priestoroch do debničiek. Priesady vysoké 15 centimetrov pred vysádzaním otužíme. Popínavé kultivary priväzujeme ku kolíkom vysokým aspoň dva metre. Pravidelne zavlažujeme a pôdu nastielame.
Čo ešte treba vedieť
Lablab ohrozujú vošky, húsenice, koreňové háďatko, múčnatka, hubová škvrnitosť listov, v rýchliarňach sa môžu objaviť molice alebo roztočce. Samozrejme, nie je to pravidlo. V prípade výskytu škodcov a chorôb ošetrujeme rastlinu predpísaným spôsobom v závislosti od druhu napadnutia. Pokiaľ ide o rozmnožovanie rastliny, robíme ho odrezkami zrezanými na začiatku vegetačného obdobia. Odrezky zakoreňujú rýchlo.
Čítajte aj Rastie ako uhorka, chutí podobne a keď ju vysušíte, získate skvelú špongiu aj kozmetický doplnokAko zberať a využiť úrodu
Mladé struky zberáme 6 až 9 týždňov po sejbe, keď sú dorastené, no ešte skôr než sa začnú vyvíjať semená. Ak sú po prvom zbere rastliny zdravé, zrežeme hlavnú stonku asi o polovicu, čím podporíme tvorbu druhej úrody. Mladé struky a semená sa konzumujú iba tepelne upravené. Konzumáciu surových strukov neriskujeme, pretože v surovom stave obsahujú jedovaté glykozidy. Struky skonzumujeme čo najskôr po zbere, nevydržia dlho. Môžeme ich prípadne zmraziť. Semená sa dajú sušiť a takto vydržia aj rok. Lablab chutí výborne a je rovnako zdravá ako každá iná fazuľa.