Sejeme na jar, sadíme na jeseň
Rebarboru môžeme pestovať aj zo semena, ale výsledky nie sú spoľahlivé. Semená sa vysievajú na jar do voľnej pôdy do hĺbky asi 2,5 centimetra do riadkov vzdialených 30 centimetrov. Mladé rastlinky sa jednotia na 15 centimetrov a na jeseň alebo na jar budúceho roka sa na trvalé stanovište vysádzajú najsilnejšie priesady. Pôdu okolo rastlín treba nahrubo nastlať a v suchom počasí dobre polievať. Každú jeseň alebo jar prihnojíme.
Pomáhame stopkám rásť
Z rebarbory rýchlenej v tme sa získavajú jemné listové stopky. Koncom zimy sa koreňové kŕčiky prikryjú hrubou vrstvou slamy alebo lístia a črepníkom, prípadne vedrom. Takto necháme rastliny asi 4 týždne, kým sa vytvoria dostatočne dlhé stopky. Rebarbora sa zberá na jar alebo začiatkom leta. Rýchlené stopky sú vhodné na zber asi o tri týždne skôr ako nerýchlené.
Čítajte aj Chráni pre rakovinou, prospieva srdcu, kostiam aj imunite. Môžete ju jesť bez obmedzenia i pri chudnutí. A pestuje sa ľahkoChráni naše zdravie
Rebarbora je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá. Čistí črevá, podporuje trávenie a metabolizmus, prispieva k tvorbe červených krviniek a tým k okysličovaniu organizmu. Je prospešná aj pre oči a pomáha udržať psychické zdravie. Chráni srdce, kosti aj kožu. Rebarboru by si rozhodne mali dopriať ženy tesne pred menopauzou a na začiatku menopauzy, keď pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky typické pre toto obdobie. Rebarboru konzumujeme zhruba iba mesiac v roku, a to od polovice mája do polovice júna. Potom v nej stúpa obsah kyseliny šťaveľovej, ktorá už nie je pre organizmus vhodná.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Rebarborovo-jahodový koláč na Varecha.sk