Bonusom je ľahké čistenie
Jedno zo základných rozčlenení skladacích závesných sietí na sušenie spočíva v materiálovom vyhotovení z látky alebo plastu (konštrukcia je zväčša kovová). Pri plánovaných nasadeniach vonku treba dbať na odolnosť pred slnečným žiarením. Bonusom je možnosť čistenia sieťoviny praním. Ďalšie rozdelenie je podľa pôdorysu: kruhového, štvorcového či obdĺžnikového. Dôležitý je aj počet poschodí od dvoch po osem, respektíve ich plocha. Pri kruhovom tvare rátajte s priemerom okolo pol metra, pričom spomenutých osem poschodí vertikálne zaberie asi poldruha metra.
V interiéri aj bez bočného krytia
Vybrať si môžete aj spôsob upevnenia, a to na kovový háčik alebo suchý zips. Prvý redukuje flexibilitu, druhý zase znamená menšiu stabilitu. Práve zips je významným prvkom skladacích závesných sietí určených na použitie v exteriéri. Zabezpečuje ochranu obsahu pred hrubými nečistotami a hmyzom. V interiéri bez takýchto hrozieb a nadmernej cirkulácie vzduchu (čím rozumejte aj prievan) postačujú verzie otvorené zboku.
Čítajte aj Balkón, terasa: Ako pestovať zeleninu na malej ploche? Ktoré druhy áno a ktorým sa vyhnúťPrevádzka je lacná
Z ekologického a ekonomického hľadiska je zásadnou prednosťou skladacích závesných sietí na sušenie nulová spotreba energie. Z porovnania vstupných nákladov s profesionálnymi elektrickými sušičkami potravín tiež vychádzajú jasne víťazne: stoja niekoľko desiatok eur namiesto stovák. V prevádzkovom zmysle poskytujú obrovskú flexibilitu: dajú sa inštalovať v kuchyni, komore, neďaleko krbu, ale aj vonku mimo dosahu zrážok, čiže napríklad na krytej terase alebo lodžii. Manipulácia s nimi je používateľsky úplne nenáročná, prispieva k tomu hmotnosť do jedného kilogramu. Zbalené majú na výšku len 2 – 3 centimetre.
Chce to trochu trpezlivosti
Skladacie závesné siete síce majú aj nevýhody, tie sú však oproti prínosom naozaj zanedbateľné. Azda najväčším limitom je závislosť od poveternostných podmienok pri sušení byliniek či inej hmoty v exteriéri. Hlavným faktorom je žiaduca teplota, rizikovým natiahnutie vlhkosti v noci či pri sychravom počasí, čo môže spomaliť a v horšom prípade pokaziť celý proces. Samozrejme, ten aj pri optimálnych podmienkach trvá citeľne dlhšie ako v sušičke potravín. Zatiaľ čo v skladacích závesných sieťach spoľahlivo vysušíte všetky bylinky, v súvislosti s ovocím a zeleninou je to zložitejšie. Mierna skepsa sa dokonca týka aj interiéru obďaleč umelých zdrojov tepla. Chrumkavé banánové lupienky sotva získate touto prirodzenou metódou. Ešte háklivejšie je to s mäsom vrátane rybaciny, hoci tisícročia skúseností potvrdzujú, že to ide. Naopak, bez obáv sa aj na amatérskej báze môžete pustiť do sušenia kvetov či húb.