Rastlina potrebuje teplo
Fazuľa obyčajná potrebuje na vyklíčenie teplotu aspoň 12 stupňov. Optimálna teplota na rast sa pohybuje v intervale 16 až 30 stupňov. Fazuľa rastie najlepšie v bohatých a ľahkých pôdach. Dobrá priepustnosť pôdy je prevenciou proti hnilobe koreňov. Fazuľa obyčajná vyžaduje nízku hladinu dusíka v pôde. Semená môžeme pred sejbou naklíčiť, vysievame ich do hĺbky asi 4 centimetre. Pôdu môžeme pred sejbou ohriať príklopmi alebo fóliovými tunelmi.
Ako sa o ňu starať
Popínavé typy pestujeme na vedení alebo tyči. Pôda sa nastiela, rastliny nesmú zaschnúť. V chladnom podnebí pestujeme fazuľu vo fóliovníkoch alebo pod príklopmi až do zberu. Zberáme 7 až 13 týždňov po sejbe. Struky zberáme pravidelne. Môžeme ich použiť na priamu konzumáciu, mraziť, sušiť aj konzervovať. Nikdy nekonzumujeme surové struky, pretože semená obsahujú jedovaté lektíny, ktoré sa varením rozložia. Vylúskanú fazuľu uskladňujeme vo vzduchotesne uzavretých pohároch.
Čítajte aj Mocný štít proti rakovine, takmer žiadne kalórie a plná užitočných látok: Zelenina čo chráni srdce, črevá aj kožuProspieva celému telu
Nenechajme sa pomýliť bežným výskytom fazule. Pre zdravie je to skutočný poklad, preto by sme si ju mali klásť na tanier čo najčastejšie. Fazuľa prospieva srdcu, pomáha udržiavať krvný tlak v norme. Fazuľa nás vďaka nízkemu glykemickému indexu zasýti na dlhý čas, vlákninou nám zasa udrží vo forme trávenie. Výborne dopĺňa železo, chráni pred rakovinou, prospieva aj očiam, koži, kĺbom a šľachám. Ženám zmierňuje príznaky hormonálnej nerovnováhy a pravidelne by ju mali jesť ľudia, ktorí majú sklony k melanchólii alebo depresii, pretože fazuľa zlepšuje náladu.