Vonia aj vyzerá ako paradajka a je plný prospešných látok! Pomáha všetkým systémom tela, pestovanie zvládne i začiatočník

Tento subtropický stromček dorastá do výšky 3 až 5 metrov. Najlepšie sa mu darí pri teplote okolo 28 stupňov a vlhkosti vzduchu 70 percent. Plody sú červené, oranžové alebo žlté, vzhľadom aj vôňou pripomínajú paradajky, a to vcelku i po rozkrojení. Rastlina sa volá rajčiakovec repový, ale plody i rastlina sú známe hlavne pod názvom tamarillo.

10.04.2023 06:00
tamarillo Foto:
debata

Potrebuje slnko a závetrie

Tamarillo sa dá úspešne pestovať aj u nás a nie je to ťažké. Rastlina potrebuje slnečné miesto, závetrie a úrodnú hlinitú pôdu. Prospieva jej prihnojovanie kombinovaným hnojivom so stredným až vysokým obsahom dusíka. Keď je sucho, stromček treba zalievať a pôdu okolo neho nastlať organickým materiálom, aby zadržala vlhkosť. Tamarillo môžeme pestovať v nádobe aj na záhone. Rastlinu zo záhona je však potrebné vždy zazimovať, pretože vonku znesie iba krátkodobý mierny mráz. V nádobe sa dá pestovať aj v byte. Po dosiahnutí výšky 1 meter sa odstraňuje rastový vrchol. Stromčeku stačí mierny rez. Rastlina sa ľahko rozmnožuje odrezkami.

borák lekársky Čítajte aj Listy chutia ako uhorka a fungujú ako prírodné antidepresívum. Pomáhajú aj pri prechladnutí, zápale pľúc a zbavia telo zadržiavanej vody

Čo s plodmi po zbere

Rastlinu treba pravidelne kontrolovať, či ju nenapadli škodcovia, najmä molice a vošky, a v prípade potreby čo najskôr zasiahnuť. Tamarillo zarodí zvyčajne rok alebo dva, ale môže aj tri roky po vysadení. Plody sa zberajú tak, že sa oddeľujú ostrým nožom v čase, keď sa začínajú vyfarbovať. Plody tamarilla sú veľmi zdravé, priaznivo pôsobia takmer na všetky systémy tela. Podporujú správne fungovanie imunity, srdca a ciev, trávenia, kostí, močového ústrojenstva, obličiek, očí aj nervov a mozgu. Keďže tamarillo pomáha odvádzať z tela prebytočnú vodu, čo sa dá využiť i pri diétach.

Ako ho správne jesť

Tamarillo sa konzumuje čerstvé tak, že ho prekrojíme napoly a dužinu zjeme lyžičkou. Červené plody sú kyslejšie, preto ich môžeme dochutiť cukrom alebo medom. Oranžové a žlté plody majú sladkú chuť. Dužina sa je aj so semienkami, šupa sa nekonzumuje, pretože je horká. Semená môžeme použiť na výsev rastliny do nádoby.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #prihnojovanie #tamarillo #rajčiakovec repový #srdce a cievy
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december