Kedy sa dobre zmladzujú
Pri ríbezľových kroch neskracujeme vrcholy. Mladé výhonky majú farbu bledého čaju, dvojročné drevo je sivé, staršie je čierne. Ak kry potrebujú zmladzovací rez, odstránime väčšinu starého dreva a necháme iba také konáriky, z ktorých vyrastajú silné mladé letorasty. Ak je letorastov málo, ale ker je zdravý, zrežeme v zime všetko drevo až na úroveň pôdy. Väčšina krov sa zmladzujte lepšie, keď ich ešte aj prihnojíme a nastelieme. Po takomto silnom zásahu však nebude nijaká úroda. Ak je veľa nových letorastov, treba ich preriediť a nechať len tie, ktoré sa najlepšie vyvíjajú. Po 10 rokoch pestovania ríbezlí je však už lepšie urobiť novú výsadbu, než nechať starú.
Červené a čierne režeme rovnako
Jedny i druhé sa pestujú ako kry s otvoreným stredom, ale môžu sa aj tvarovať pri opornej konštrukcii. Plody sa tvoria na krátkom plodonosnom dreve, ktoré rastie na spätnom reze bočných výhonkov. Jednoročný ker by mal mať dva alebo tri pevné mladé výhonky, ktoré v zime skrátime na polovicu. Nasledujúcu zimu skrátime nové prírastky na polovicu rezom na púčik smerujúci von. Bočné výhonky rastúce do stredu alebo smerom dolu zrežeme na jeden púčik. Rodiace kry režeme spätným rezom bočných výhonkov na jeden púčik a skrátime vrcholy hlavných konárov.
Čítajte aj Nazýva sa aj ovocie bohov, patrí medzi najzdravšie na svete. Dopestujete si ho na strome, ktorý sa hodí aj do malej záhradkyČo potrebujú na jar
Ríbezle na jar nastielame dobre rozloženým maštaľným hnojom, prihnojujeme dusíkom a draselnými hnojivami. V suchom počasí kríky zalievame, no nie včase dozrievania plodov, aby bobule nepraskali. Základom zdravého rastu dobrých rodivých výhonkov je kvalitná predvýsadbová príprava pôdy. Ak nemáme možnosť získať na nastielanie maštaľný hnoj, zvýšime množstvo pridávaného hnojiva a pod krami nastielame kompostom alebo listovkou.