Dáva nám svoju vytrvalosť
Chren je trváca rastlina s veľkými, hrubými listami. Rastliny sú vytrvalé a len ťažko sa likvidujú. Mnohí záhradkári sa na ne pozerajú ako na nežiaducu burinu. No z hľadiska zdravia by sme mali byť za chren vďační, pretože svoju vytrvalosť prenáša aj na nás. Po odtrhnutí alebo vybratí zo zeme nemá chren žiadnu vôňu. Tá príde spolu s výraznou ostrou chuťou až po rozrezaní alebo nastrúhaní. Vtedy štípe, až rúbe v hlave. Je to spôsobené chemickými reakciami poškodených rastlinných buniek. No je to práve silná aróma a výrazná chuť, ktorá robí chren jedinečným a nezastupiteľným v kuchyni.
Ku chlebíčkom aj údeninám
Strúhaný chren tradične patrí do šalátov (najmä kapustových), do omáčok, k údeninám aj na obložené chlebíčky. Kto ho konzumuje, ten robí veľa pre svoje zdravie. Chren obsahuje potrebné vitamíny, minerály, bielkoviny a ďalšie látky, ktoré sú nesmierne prospešné. Posilňujú imunitný systém a trávenie. Chren obsahuje veľa draslíka, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie srdca. Chren aj zbavuje telo prebytočnej vody a čistí dýchanie pri ochoreniach dýchacích ciest alebo pri alergiách.
Čítajte aj Mocný štít proti rakovine, takmer žiadne kalórie a plná užitočných látok: Zelenina čo chráni srdce, črevá aj kožuLikviduje patogény
Chren je neoceniteľný pomocník v boji proti rozličným patogénom. To je dôvod – spolu s tým, že uľahčuje trávenie – prečo sa podáva k mäsu a údeninám. Chemické látky, ktoré chren obsahuje, likvidujú škodlivé baktérie, ktoré sú pôvodcami rôznych infekcií. Živiny, ktoré chren obsahuje, sú zdrojom energie pre telo aj myseľ a dokážu okamžite po konzumácii zvýšiť náš psychický aj fyzický výkon. A napokon, chren je skvelým strážcom štíhlej línie, pretože pomáha rýchlejšie navodiť pocit sýtosti.