Skoro ako brusnica
Medvedica lekárska je vždyzelený poliehavý ker, ktorý sa tak podobá na brusnicu, že je niekedy veľmi ťažké tieto rastliny od seba rozoznať. Brusnica však má na rozdiel od medvedice na spodnej strane listov bodkovité žliazky a plody s prehĺbeným vrcholom. Medvedica a brusnica majú aj podobné zloženie a v prípade potreby môžeme jednu druhou nahradiť. Medvedica má tmavozelené kožovité listy. Od mája do júla kvitne drobnými bielymi alebo ružovkastými kvetmi. Plody sú červené a okrúhle.
Pekná aj liečivá
Medvedica je vo voľnej prírode vzácna, no môžeme ju pestovať v záhrade. Prečo by sme to mali robiť? Pretože je to veľmi pekný vždyzelený ker, ktorý je ešte aj liečivý, ako hovorí aj jeho názov. Vzrastom nie je veľký, no v záhrade bude robiť radosť niekoľkým generáciám, pretože sa dá pestovať aj sto rokov. Medvedica je odolný ker, môžete ho pestovať aj v chladnejších oblastiach.
Čítajte aj Zlepšuje imunitu, znižuje riziko rakoviny. Zabudnutá zelenina dokáže aj napraviť žalúdok, pečeň a utíšiť kašeľKedy po nej siahnuť
Predovšetkým treba povedať, že medvedica obsahuje aj látky, ktoré nie sú pre naše zdravie za každých okolností priaznivé, preto je dobré konzultovať jej užívanie s lekárom alebo lekárnikom. Pokiaľ už po nej siahnete, tak najmä vtedy, keď máte problémy s močovými cestami a obličkami. Medvedica reguluje vodu v tele, odvádza prebytočnú vodu a uvoľňuje z tela aj kyselinu močovú. Tým pomáha zmierniť bolestivé prejavy dny a reumy. Okrem toho posilňuje srdce, imunitu, odkysľuje organizmus a má protizápalové účinky. Keďže sú účinky tejto rastliny silné, užíva sa v zmesiach s inými bylinami.