Nie je rasca ako rasca
Klasická rasca, ktorú poznáme, má len málo spoločné s rímskou rascou. Rímska rasca má oveľa výraznejšiu arómu aj chuť, preto sa nezvykne používať v našej tradičnej kuchyni. Je typickou bylinou jedál z Blízkeho Východu či Indie, poznáme ju z karí, nakladanej zeleniny alebo jogurtov. Pre výrazné chuťové aj aromatické vlastnosti treba rímsku rascu pridávať do jedla s opatrnosťou.
Ako ju pestovať
Rímska rasca je semenom rastliny s názvom rascovec rímsky. Dorastá do výšky okolo pol metra, dá sa pestovať v záhrade aj v kvetináči v interiéri. Keďže ide o stredomorskú rastlinu, potrebuje suché a teplé miesto, kde teplota neklesne pod mínus päť stupňov. Kvitne v júni a júli. Rímska rasca dozrieva na jeseň, v septembri a októbri, niekedy už v auguste. Vysievame ju v máji.
Čítajte aj Podobá sa na žihľavu, ale nepŕhli. Lieči ženské aj mužské orgány, prospieva tráveniu, dýchaniu, zmierňuje kožné problémyKde sa dá využiť
Blízkovýchodná, indická alebo mexická kuchyňa by sa bez rímskej rasce nezaobišla. Semená sa drvia krátko pred použitím, aby sa potom v jedle naplno prejavila ich chuť aj aróma. Ich využitie je veľké a rozhodne sa neobmedzuje len na exotickú kuchyňu. Rímsku rascu môžeme pridávať aj do chleba a pečiva, sladkých raňajok, zaváranín. Používa sa pri príprave jedál z mäsa, rýb, môžeme ňou dochutiť aj polievky, omáčky a zeleninové pokrmy alebo syr.
Prospieva nášmu zdraviu
Rímska rasca je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá. Pomáha s trávením, prospieva srdcu, odstraňuje hnačku aj vracanie. Kto má problémy so žalúdkom alebo stratil chuť do jedla, tomu rímska rasca pomôže zmierniť tieto ťažkosti. Má vysoký obsah vitamínov a minerálov i rôznych iných užitočných látok, napríklad kyseliny listovej.