Pozor aj na výber odrôd
Prievan doslova znižuje aj riziko napadnutia hubovými chorobami. Toto je inak veľmi dôležité, pretože ak je sezóna s extrémne silným tlakom patogénu, hubovým chorobám – ako je napríklad americká múčnatka – podliehajú aj odrody, ktoré sú za iných okolností odolné. Dôležitý je teda aj výber odrôd. Samoopelivá a odolná voči múčnatke je spomedzi čiernych ríbezlí napríklad odroda Ben Sarek, alebo Ben Hope, či Cassisima® Black Marble. Klasikou je už dnes slovenská odroda Otelo. Medzi najosvedčenejšie vysoko úrodné červené ríbezle s dlhými strapcami patrí skorá odroda ‘Detvan’ a neskorá ‘Tatran’, ale aj ‘Maraton’ či ‘Hron’.
Akú pôdu potrebujú
Ďalšou podmienkou na úspešné pestovanie je pôda. Ríbezliam sa najviac darí v priepustnej hlinitej pôde so zásobou živín. Niektoré znesú aj stredne ťažké pôdy s dostatkom živín a vlahy, ak ich pestujeme v teplých oblastiach našej krajiny. Ťažšie pôdy znesú v lokalitách, ktoré sa prekrývajú s vinohradníckymi oblasťami.
Čítajte aj Tento ker sa pestuje jednoducho, jeho ovocie je presne to, čo naše telo potrebuje: Prospieva srdcu, imunite, mozgu, zraku, tráveniu a spomaľuje starnutieKry sú lepšie ako stromčeky
No a poslednou podmienkou je pravidelný rez, ktorým udržiavame v kroch mladé, len niekoľko ročné drevo. Najstaršie konáriky by nemali mať viac ako štyri roky. Malá rada na záver – aj keď sú dne moderné stromčekové tvary, krovitá forma je výhodnejšia. Prinesie väčšiu úrodu, má aj väčšiu životnosť a nehrozí riziko, že sa zlomí kmienik pod váhou korunky.