Spoločné spoznávanie ako prevencia
V záhradkárskom centre si vyberáme prírastky na pozemok alebo terasu podľa vegetačného cyklu, trvácnosti, výšky, farby, preferovaného typu pôdy, nárokov na slnko, vodu a živiny, sklonu k expanzívnosti, stupňa odolnosti proti mrazu, náchylnosti podliehať chorobám a škodcom. Parametrov je naozaj neúrekom, ale málokto medzi ne zahŕňa riziko otravy. Neznalosť však ani v tomto prípade nie je ospravedlnením a môže mať extrémne zlé následky. Skúste do proaktívnej prevencie – svojej i potomkov – zahrnúť štúdium háklivých rastlín vrátane tých, ktoré sa vyskytujú vo voľnosti.
S brečtanom iba v rukavičkách
Na zahalenie holých vonkajších stien, plotov či altánkov je v našich končinách častou voľbou brečtan popínavý (Hedera helix). V dužinách jeho plodov sa však nachádzajú saponíny, ktoré ublížia už pri konzumácii niekoľkých kusov. Navyše, úplne neškodné nie sú ani listy velebené za poskytovanie súkromia, respektíve zeleného vertikálneho pokrytia: citlivejším osobám môžu podráždiť pokožku. Pri manipulácii s touto rastlinou pre istotu vždy používajte rukavice, do ktorých si zasuňte dlhé rukávy.

Mätúci zlatý dážď
Štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides) z čeľade bôbovitých je vzpriamený ker až stromček s vyše polmetrovými strapcovitými kaskádami žiarivo žltých kvetov. Bol by vhodným artiklom do každej predzáhradky nebyť kompletnej jedovatosti. V tomto smere sú hlavnou hrozbou semienka. Požitie ktorejkoľvek časti však vedie k nevoľnosti, dáveniu, žalúdočným kŕčom, páleniu v ústach i zažívacom ústrojenstve. Je veľmi dôležité naučiť sa rozlišovať medzi štedrecom a neškodnou, ba priam jedlou a liečivou zlatovkou prostrednou (Forsythia intermedia). Obom sa totiž ľudovo hovorí zlatý dážď, čo je dosť mätúce. Štedrec má k základnému názvu aj prívlastky alpský alebo pravý.
Prvotná úľava vďaka vode
Sýto červené, čerešne pripomínajúce a napohľad nevinné bobuľky cezmíny ostrolistej (Ilex aquifolium) predstavujú priam učebnicovú vábničku, ktorá vzápätí vytrestá zvedavca. Konkrétne spôsobujú gastrointestinálne ťažkosti, najmä hnačky a vracanie. Pri náhodnej konzumácii vrátane podozrenia na ňu u maloletých vyhľadajte bez otáľania lekársku pomoc. Úplne prvú úľavu prináša vypitie čo najväčšieho objemu čistej vody.

Pozor na zámenu s čučoriedkami
V stredoeurópskom regióne, samozrejme, nemôže v takejto „hitparáde“ chýbať ľuľkovec zlomocný (Atropa belladonna, na ilustračnej fotografii), ktorého lesklé fialové až čierne plody evokujú čučoriedky. Vytrvalá takmer dvojmetrová bylina patrí k dôvodom, pre ktoré neradno v prírode spustiť šarvancov z očí. Príznakmi otravy sú rozšírené zreničky, sčervenanie pokožky, zvýšený pulz, sucho v ústach a hrdle, poruchy reči a celková dezorientácia. Urgentný medicínsky zásah je nutnosťou: pri deťoch môže už zopár zjedených bobúľ navodiť život ohrozujúci stav.