Pragmatickou prednosťou rýchlorastúcich okrasných kríkov je ich nižšia cena, lebo adekvátne chvatne sa vzmáhajú u veľkopestovateľov, ktorí preto preferujú odbyt čím skôr. Tento benefit sa týka napríklad kolkvície ľúbeznej. K nemu si pridajte mnohé ďalšie výhody.
Zástena proti pohľadom, hluku i prachu
Pochádza z Číny, nemá však žiadne problémy poradiť si v našich klimatických pomeroch. Je mrazuvzdorná a okrem toho potešujúco prispôsobivá v zmysle typu pôdy i slnečnosti stanovišťa. Navyše, kolkvícia ľúbezná (Kolkwitzia amabilis) z čeľade zemolezovitých výborne odoláva chorobám aj škodcom. Za rok dorastie až o pol metra a vyháňa kvantá husto ochlpených výhonkov, takže sa nadštandardne skoro postará o spoľahlivú živú zástenu proti indiskrétnym pohľadom, hluku a prachu vrátane mestského. Uprostred vegetačnej sezóny sú matné vajcovité listy s pretiahnutou špičkou bledozelené. Merajú okolo piatich centimetrov. Plodom je jednosemenná hnedá tobolka s jemnými okrovými štetinkami.

Solitére doprajte priestor
Pri výsadbe do šíku má kolkvícia ľúbezná tendenciu ťahať sa skôr nahor. Ak by ste jej ponechali väčšie ako polmetrové rozostupy, bola by „skaderuka-skadenoha“ a vytvárala priveľké medzery. Založenie osamoteného kúska si však vyžaduje odstup aspoň meter a pol od steny, okraja terasy alebo konca úžitkového záhonu. Bolo by totiž škoda pre stiesnenosť priestoru nevyužiť eleganciu jej rozkošatených prehnutých konárikov a parametre, ktoré má v dospelosti. Skracovanie sa robí po pominutí posledných mrazov.
Dvojnásobok objemu balu
Pri presádzaní predpestovanej kontajnerovej kolkvície ľúbeznej – ideálne na jar, aby do prvej zimy vonku stihla dostatočne zmocnieť – najprv poodhŕňajte zeminu okolo koreňového balu. Neťahajte akvizíciu von nasilu. Skontrolujte podzemný systém, poškodené pramienky odstráňte. Zvyšok ponorte na pol hodiny do vlažnej vody. Medzičasom vykopte jamu s dvojnásobkom objemu v porovnaní s koreňovou sústavou. Po vložení do zeme a obsypaní substrátom výdatne zalejte. Čo sa nárokov na vlahu týka, je priemerne smädná, do značnej miery sa uspokojí so zrážkami.

Slnko podnecuje kvitnutie
Táto vskutku nenáročná drevina znesie takmer ľubovoľné zázemie, ale pri vyložene piesčitom alebo extrémne hlinitom ocení zapracovanie organického materiálu v podobe kompostu alebo primiešanie bežnej mierne kyslej záhradnej zeminy. Kolkvícia ľúbezná bez výhrad porastie aj v tieni, ak vám však záleží najmä na naozaj intenzívnom kvitnutí od mája do júla, nájdite aspoň čiastočne slnečné miesto. Belostné až ružovkasté trúbkovité kvietky v bohatých súkvetiach majú pútavo kontrastné žlté hrdlá a vydávajú sladkú arómu. Kolkvícia ľúbezná spestrí zónu s ihličnanmi či nekvitnúcimi kríkmi, pôsobivo vyznie aj v susedstve tulipánov a narcisov. Zoženiete ju v cene do siedmich eur, unikátnejšie sorty za dvojnásobok.