Rýchlo sa šíri
Ak máte v záhrade dostatok miesta, môžete vyskúšať niekoľko druhov tejto užitočnej rastliny. Na vytvorenie nového mätového záhona vykopte alebo získajte niekoľko mätových koreňov a znovu ich vysaďte. Korene sa rýchlo rozrastú. V prvom roku nezberajte veľa mätových lístkov, aby ste rastlinu neoslabili. Pri výsadbe na záhone treba brať do úvahy fakt, že mäta je taká agresívna, že jej korene sa v priebehu niekoľkých týždňov rozšíria po celom záhone.
Lepšie je to v črepníkoch
Ak chcete zabrániť bujneniu mäty, vysaďte ju do veľkých črepníkov. Črepník zakopte do pôdy a nechajte prečnievať asi 5 centimetrov. Každú jeseň črepník vykopte a odrežte korene, ktoré prerástli cez drenážne otvory. Každé tri roky mätu presaďte. Rozrastanie koreňov môžete obmedziť aj tak, že okolo trsu mäty zatlačíte do pôdy škridly. Črepník s mätou vedľa kuchynských dverí vás bude zásobovať čerstvými lístkami a ešte aj bude vyzerať atraktívne.

Čo s ňou v kuchyni
Okrem dobre známeho mätového čaju, ktorý osvieži a podporí trávenie, má mäta pri varení ešte širšie využitie. Dodá príchuť šalátu, dá sa z nej pripraviť želé aj mätová omáčka. Výborná je aj ako ingrediencia do osviežujúcich nápojov. Mäta sa môže pridávať aj k mäsu a zelenine, najmä paradajkám a hrachu. Konárik mäty vložte do suchého hrachu prv, než ho uskladníte alebo do nádoby s čerstvým hrachom, a to ešte pred zmrazením.
S čím nám pomáha
Mäta je veľmi prospešná pre naše zdravie. Podporuje chuť do jedla a trávenie, zmierňuje nevoľnosť, kŕče aj vracanie. Mäta povzbudzuje činnosť pečene i pankreasu, pôsobí blahodarne na dýchacie cesty, pomáha znížiť horúčku aj utíšiť bolesť. Zmierňuje zápaly a prospieva aj cievam. V lete je mätový čaj ideálny prostriedok na uhasenie smädu a ochladenie organizmu.