Potrebuje veľa vody
Najznámejšími pestovanými druhmi sú bakopa monieri a bakopa speciosa. Bakopa monieri je poliehavá rastlina nízkeho vzrastu, ktorá dorastá do výšky približne okolo 20 centimetrov. Kvitne drobnými bielymi alebo modrastými kvietkami. Pochádza z Ázie a vo svojom domácom prostredí rastie v blízkosti močiarov, mokradí a vodných tokov. U nás ju môžeme pestovať ako izbovú rastlinu, v lete sa dá vyložiť na balkón alebo terasu, no nie na priame slnko. Vyhovuje jej polotieň. Pri pestovaní v nádobe potrebuje veľa vody.
Kvety majú viac farieb
V širšej farebnej škále ako bakopa monieri kvitne bakopa speciosa. Jej kvietky môžu byť biele, zriedkavejšie aj ružovkasté či fialové. Tieto bakopy potrebujú dobre vyživenú pôdu a výdatnú zálievku. Pritom je však dôležité, aby mala nádoba, v ktorej rastlinu pestujeme, drenážne otvory. Pokiaľ by sa totiž v kvetináči hromadila vlhkosť, bakopa by mohla zahnívať alebo trpieť chorobami. Ani bakopa speciosa neznesie priame slnko, ocení pravidelné prihnojovanie zhruba raz za dva týždne.

Okrasná aj zdravá
Málo známym faktom u nás je, že bakopa je nielen pekná okrasná rastlina, ale aj skvelá liečivka. Je vhodná najmä pri ťažkostiach s nervovým systémom. Uvoľní podráždené a napäté nervy, zbystrí myseľ, celkovo podporuje kognitívne funkcie. Dokáže zlepšiť pamäť, koncentráciu, zmierniť stres aj úzkosť. Na dosiahnutie zlepšenej funkcie mozgu je potrebné dlhodobé užívanie.