Rastliny potrebujú priestor
Skalničky nepestujeme príliš blízko pri sebe, stačí deväť stredne veľkých rastlín na meter štvorcový. Väčšine skalničiek vyhovuje zmes mačinovky s pieskom a štrkom. Štrk ochráni rastliny pred mokrou pôdou aj pred slizniakmi. Kyslomilným skalničkám pridáme do pôdy sírny kvet a rastlinám, ktoré potrebujú zásaditú pôdu, pridáme vápenec. Na slnečné miesta v skalke je vhodný bocianník, ďalej horce, rozchodníky, caušnérie alebo lomikameň či gaultéria.
Čo je hore, to sa ráta
Vrchol skalky je pohľadovo dôležitý bod. Vysádzame naň pôdopokryvné rastliny, ktoré budú ráť smerom nadol a vytvárať krásnu živú kaskádu. Pred skalkou je dobré vysadiť ihličnan, ktorý pomôže vytvoriť ilúziu malej horskej scenérie. Letničky nepestuje každý sklaničkár, ale chybu tým neurobíte. Niektoré vyzerajú v skalke veľmi pekne. Taká je napríklad pafialka bezbyľová, iberka okolíkatá alebo erinus alpínsky.
Čítajte aj Chcete si založiť skalku? Nie je to nič zložité, stačí napodobniť prírodu: Základ je správne miesto, vhodné kamene a rastliny, ktoré udržia formáciuSemenám doprajte chlad
Semená niektorých skalničiek vyklíčia dobre iba vtedy, keď ich na istý čas vystavíte nízkym teplotám. Preto ich vysejte do črepníkov v lete alebo na jeseň a prezimujte s tudenom parenisku alebo v chránenom kúte záhrady. Po sejbe nechajte črepníky osem týždňov dolu v chladničke a až potom presuňte von. Nesmú vyschnúť, opatrne ich zavlažujte.
Čo je ešte dobré vedieť
Skalničky stačí polievať iba v období sucha alebo pri vysádzaní. Prihnojujeme ich iba raz ročne. Niektoré skalničky sa môžu počas zimy poškodiť. Chránime ich jednoducho, napríklad tak, že ich obložíme tehlami, na ktoré položíme sklenú dosku. Rastlina bude chránená pred dažďom, no zároveň sa k nej dostane svetlo aj vzduch.