Rastie na želanie
Sadenice kapucínky vysádzame na vonkajšie stanovište vtedy, keď dorastú do výšky päť centimetrov. Keďže sa krásne popínajú po opore, ľahko z kapucínok vytvoríme bohaté kvetinové steny, ktoré poslúžia nielen ako dekorácia, ale môžeme nimi prekryť nevzhľadné úžitkové miesta v záhrade, ako je napríklad kompostovisko alebo miesto so smetnou nádobou. Kapucínka sa bude šplhať po konštrukciách, aké jej určíme, môžeme z nej napríklad vytvoriť kvetinový stan.
Cirkusový stan v záhrade
Ako na vytvorenie „stanu“? Drevený súdok naplníme zmesou zeminy a hrubozrnného piesku, do stredu zatlčieme žŕdku. Na hornom konci žŕdky urobíme zárez a doň uviažeme 14 špagátikov. Druhé konce špagátikov prichytíme pripináčikmi v pravidelných intervaloch o okraj súdka. Ku každému špagátiku zasejeme semená popínavej kapucínky a za niekoľko týždňov budeme mať kvetinovú výzdobu v tvare cirkusového stanu, ktorá oživí krásne terasu.

Veľká ochrankyňa zeleniny
Skúsení záhradníci hovoria, že niekoľko kapucínok vysadených v skleníku na záhonoch s rajčiakmi odpudzuje molice. Ak pestujete rajčiaky, môžete tento trik vyskúšať. Mlynárik kapustový rád vyhľadáva kapucínky a kladie na ne vajíčka. Tým vytvára z kapucínky užitočnú rastlinu. Keď pestujete zeleninu, presvedčte sa o tom, aká obetavosť sa skrýva v kapucínkach. Vysaďte ich na záhon s hlúbovou zeleninou. Motýle uprednostnia kapucínku a ich húsenice ušetria vašu zeleninu. Kapucínka je teda pekná, užitočná a je aj jedlá. Kvety môžeme pridávať do šalátov alebo nimi ozdobiť chlieb a zjesť ich spolu s ním. Hľuzy môžeme chrumkať ako reďkovky alebo ich pripraviť na spôsob zemiakov.