Nestačí len povytriasať
Čistenie kvetináčov patrí k úmorným a z priameho pestovateľského hľadiska neproduktívnym, no nevyhnutným úkonom aspoň raz za sezónu. Našťastie, prácu si môžete zjednodušiť a zefektívniť viacerými fintami. Dôkladné vyčistenie kvetináča je imperatívom najmä pred opätovným použitím nádoby na novú rastlinu. Vnútorné steny totiž môžu hostiť pleseň, baktérie, múčnatku či iné choroboplodné zárodky. Práve preto určite nestačí povymetať či povytriasať uľpenú hlinu.
Čo oči nevidia
Vonkajšie steny môžete zahrnúť z estetických dôvodov, ak mach a riasy nepovažujete za štýlovú patinu. Bez ohľadu na váš postoj ono okrídlené „čo oči nevidia, to na srdci nezabolí“ neplatí v súvislosti s dnami nádob s drenážnymi otvormi a podkladanými zádržnými miskami. Pri tejto konštelácii striehnuce spóry môžu prenikať do zeminy prostredníctvom stojacej vody.
Čítajte aj Nádherne zakvitne v tienistom a vlhkom kúte záhrady, kde sa iným rastlinám nedarí. Záplavou kvetov rozžiari aj miesta pod stromami a kramiŠkorica nepatrí iba k Vianociam
Hlinené črepníky sú vzhľadom na svoju štruktúru najpravdepodobnejšími nositeľmi kontaminácie. Neznamená to však, že varianty z plastu, kovu či inej hmoty môžete na skrátenie sanitárneho dňa opomenúť. Inak, proti plesni v substráte funguje posypanie škoricou. Cinnamaldehyd, ktorý jej dodáva typickú vôňu a chuť, je organickým fungicídom. Úlohu zvládne aj čajovníkový esenciálny olej.
Rúra poskytuje bonusový prínos
Čistenie začnite drôtenou kefou. Dôrazne a zároveň šetrne odstráňte zeminu, nahrubo vypucujte usadený vodný kameň. Pred týmto úkonom, prípadne aj počas neho – už po zoškrabaní hrubej špiny – potrite povrch vnútornou stranou prekrojeného zemiaka. Obsiahnutý škrob podporuje uvoľňovanie väčšiny typov usadených nečistôt. Procesu sa dá pomôcť aj v rúre na pečenie, ktorá poskytuje jeden prídavný benefit. Uistite sa, že do nej vkladáte suchý hlinený kvetináč. Vlhký by pod vplyvom teploty mohol prasknúť. Nastavte 90 stupňov a „saunujte“ približne štvrť hodiny. Vodný kameň do značnej miery povolí. Spomenutým bonusom je zahubenie mikróbov.
Čítajte aj Ak chcete mať dobrú úrodu zeleniny či ovocia, bez jedného úkonu sa v tomto období nezaobídete. Ako na to a prečo je taký dôležitý aj pri okrasných rastlinách?Razantné dezinfikovanie
Vo vedre rozrieďte jeden diel octovej esencie štyrmi dielmi vody, ideálne zachytenej dažďovej alebo destilovanej. Namočenou špongiou potrite črepník, nechajte chvíľu pôsobiť, potom naozaj bedlivo vytrite. Vlastnosti octu sú pre väčšinu vegetácie škodlivé. Funguje aj aplikovanie mydlovej vody alebo citrónovej šťavy. Razantnejším dezinfekčným riešením je nanesenie 10-percentného roztoku bielidla. Nezabudnite si nasadiť ochranné rukavice. Následne vysušte nádoby na čerstvom vzduchu.
Zimník na predĺženie životnosti
Menšie rastliny na zimu účelovo presaďte do plastových kvetináčov s novým podložím. Pôvodné hlinené črepníky vyčistite a uložte do pivnice alebo aspoň záhradného domčeka, aby z ich životnosti čo najmenej ukrojil mráz. Pri príliš objemných nádobách zostávajúcich vonku postačí obalenie kokosovou rohožou, jutovými vrecami či bublinkovou fóliou. Zároveň tým, samozrejme, zateplíte aj koreňové baly samotnej vegetácie, ktorá je s trochou vašej pomoci dostatočne otužilá na zvládnutie chladného obdobia.