Ako zlepšiť životnosť drevenej terasovej podlahy? Jej ošetrovanie má svoju postupnosť, poradíme kedy a ako na to

Pravé drevo ako palubovka na terase či lodžii, ale aj vo forme záhradnej lavičky postupne podlieha poveternostným vplyvom. Proces významne spomalíte konzervačným a zároveň skrášľujúcim naolejovaním. Drevená terasová podlaha harmonicky zapadá do prírodného prostredia záhrady. Aspoň raz za rok si však vyžaduje renovačné ošetrenie na zlepšenie vzhľadu, udržanie funkčnosti a predĺženie životnosti. Základom je olejový náter.

28.06.2023 17:45
ošetrovanie drevenej podlahy Foto:
debata

Prednosti termizovaného materiálu

Pri údržbe drevenej podlahy terasy niet zásadného rozdielu medzi našskými ihličnanmi typu smrekovca alebo duglasky a alternatívami z trópov: tíku, meranti, bangkirai. Dôležité však je zohľadniť predchádzajúce zákroky, zvoliť prípravky prívetivé k životnému prostrediu a vystriehnuť vhodné počasie. Výsledku nezaškodí, ak pri výbere podlahového oleja siahnete po preparáte deklarovane korešpondujúcom s materiálom terasy a najmä s jeho farebným odtieňom. Sortiment, samozrejme, myslí aj na populárne tzv. termizované drevo, ktoré sa pri spracúvaní konzervuje iba teplom a parou bez použitia chémie – termojaseň či termoborovica. Takáto úprava zvyšuje stabilnosť a odolnosť materiálu, ktorý menej „pracuje“ a nepodlieha drevokazným škodcom, hubovým ochoreniam, plesniam.

prírodná záhrada Čítajte aj Zabudnite na anglický trávnik bez chybičky, trendom už nie je tip top zelený koberec, ale pestrá lúka! Ako na to, aby vyzerala prírodne, ale pritom upravene?

Šeď je optickým defektom

Vstupným krokom je dôkladné vyčistenie drevenej podlahy. Podľa možnosti na to použite vysokotlakový prístroj, eventuálne prúd zo záhradnej hadice. Kefou odstráňte zatvrdnutý prach, uľpené hrubšie nečistoty, usadený mach a riasy. Charakteristickým prejavom starnutia drevených terás je sivenie. Predovšetkým pri exotických riešeniach s červenkastým nádychom je to značný optický defekt. Na ešte vlhkú práve vyčistenú podlahu naneste organický odšeďovač napríklad na báze kyseliny šťaveľovej, nechajte aspoň štvrť hodiny pôsobiť a opláchnite.

Bez laku či lazúry

Dosky v minulosti už ošetrené olejom prebrúste, aby terajší facelift lepšie chytil a hĺbkovo ochránil drevo. Pri lakovaných alebo lazúrovaných podlahách, ktoré v budúcnosti hodláte už iba olejovať (ako metóda sa to jednoznačne odporúča), treba krytinu obnažiť až po samotné drevo. Odbrúsený prach, pochopiteľne, tiež zmyte. Pri plánovaní vopred rátajte s tým, že kompletné odparenie vlhkosti aj v priaznivom počasí potrvá minimálne jeden deň, skôr však až dva. Pre istotu sledujte meteorologické predpovede.

vyvýšené záhony Čítajte aj Sú vyvýšené záhony výhodné? Na ktorých miestach sú naozaj užitočné a aké by mali byť ich rozmery, aby plnili svoj účel?

Oblačný deň bez vetra

Už pri výbere podľa vyhotovenia drevených dosiek myslite na to, že drážkovaný variant, ktorý je akousi imitáciou módnych kompozitných WPC podláh, sa čistí aj natiera o čosi ťažšie. Aj hladká zahobľovaná drevená podlaha pritom má svoje muchy a nároky vrátane možného až neúnosného zahrievania sa na priamom slnku či štiepenia pod mechanickým náporom. Na nanesenie podlahového oleja na drevené terasové dosky je najpriaznivejší oblačný deň bez zrážok a vetra, aby externé faktory prehnane neurýchlili schnutie. Zároveň by plocha nemala byť prehriata. Výrobok nanášajte krátkosrstým štetcom alebo valčekom. Prebytočný olej priebežne zotierajte handričkou nepúšťajúcou vlákna. Aplikujte dve vrstvy. Plné absorbovanie a zaschnutie oleja zvyčajne trvá okolo 24 hodín.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #drevená podlaha #terasová podlaha #podlahový olej #brúsenie podláh
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december