Pokračovanie článku: Obľúbená maggi bylinka v sebe skrýva 11 skvelých benefitov, no v dvoch prípadoch je naozaj nebezpečná

Pestovanie zo semien je zdĺhavé, preto si radšej poproste časť rastliny od susedy

Ak by ste si sejbu ligurčeka chceli predsa len vyskúšať, urobte tak na jar alebo na jeseň, avšak pamätajte na to, že klíčenie je pomerne pomalé. Pre jednoduchšie dopestovanie si tak môžete zaobstarať už hotové priesady, alebo si časť rastliny so súhlasom odkopať od susedky. Na výsadbu zvolte dostatočne priestranné (trs rastliny môže pri dobrých podmienkach dorásť do výšky až 1,5 m) a polotienisté stanovište. Počas sucha rastlinu pravidelne zalievajte. Na jar podporte zdravý rast dávkou dobre vyzretého kompostu.

Nebojte sa zimy. Hoci nadzemnú časť ligurčeka... Foto: SHUTTERSTOCK
ligurček Nebojte sa zimy. Hoci nadzemnú časť ligurčeka spáli mráz, podzemok (koreň) prečká chladné obdobie bez ujmy a na jar opäť vypučí.

Keď listy napadne škvrnitosť

Stáva sa to pomerne často, že sa na listoch a stonkách ligurčeka objavia nepekné škvrny a vňať je tak nepoužiteľná. Zväčša ide o alternáriovú škvrnitosť. Ochorenie sa šíri hlavne za dažďového počasia a vo veľmi hustých trsoch. Ak sa tento problém každú sezónu opakuje, skúste rastlinu presadiť na slnečnejšie miesto a viac ju v plnej vegetácie prerieďujte zberom vňate tak, že celú stonku odrežete 5 cm nad pôdou. Použiť sa dá, samozrejme, aj chemický postrek, no v takom prípade si vzhľadom na ochrannú lehotu prípravku už listy v danej sezóne pravdepodobne nenazberáte.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ligurček #vegeta #líbiček #maggi bylinka
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december