Zbavte sa vošiek bez chémie nielen na kapuste: 8 ľudových metód vám ušetrí nervy aj peniaze

Škodce, ktoré napádajú hlúboviny, sú schopné v krátkom čase zničiť celú úrodu. Výnimkou nie sú ani vošky, ktoré sa po krátkej prestávke opäť hlásia o slovo a to rovno z hlávok kapusty.

21.08.2023 14:00
kapusta, postrek Foto:
debata

Zbaviť sa ich treba čím skôr, lebo inak rastliny cicaním štiav doslova vyšťavia. Áno, v hre sú rôzne insekticídy, no v prvom kroku skúste prírodné postupy. Treba ich viackrát zopakovať, ale zelenina bez rezíduí chemických prípravkov za to určite stojí.

Voška kapustová sa na rastlinách môže vyskytnúť... Foto: Lucia Sedláček Harničárová
molice, vošky, kapusta Voška kapustová sa na rastlinách môže vyskytnúť aj v kombinácii s ďalším významných škodcom kapustovín - s molicami.

Na vošky so sedliackym rozumom

  • Dechtové mydlo: Už ste o ňom počuli? Ide o jeden z najpopulárnejších ľudových prostriedkov v boji proti voškám na hlúbovinách. Toto mydlo obsahuje brezový decht, ktorý pomáha aj proti mravcom. Postrekový roztok si pripravíte zmiešaním 150 g dechtového mydla s 10 litrami vody. Po ošetrení sa zbavíte vošiek a zároveň rastline pomôžete obnoviť, regenerovať poškodené pletivá. O týždeň postrek zopakujte a potom podľa potreby.
Toto mydlo, ktorého základnou zložkou je... Foto: SHUTTERSTOCK
dechtové mydlo Toto mydlo, ktorého základnou zložkou je brezový decht môžete používať nielen proti voškám, ale aj na každodennú hygienu. Vyniká protizápalovými a hojivými účinkami. Odporúča sa pri ekzémoch, psoriáze a seborei.
  • Ocot: Roztok proti voškám si namiešate aj z klasického kvasného liehového octu. Jeden pohár zrieďte 10 litrami vody, pridajt trochu tekutého mydla a zmes dôkladne premiešajte. Vďaka mydlu sa roztok lepšie uchytí na listoch rastlín. Tekutina sa musí dostať aj na spodnú stranu listov a do všetkých záhybov. Postrek opakujte po každom daždi.
paprika Čítajte aj Zachráňte si úrodu papriky: Len 3 jednoduché kroky vám zaručia výnimočné plody ešte v tejto sezóne
  • Zmes popola a korenia: Vošky by podľa ľudových rád mala odpudiť aj zmes pripravená z 100 g drevného popola, 1 čajovej lyžičky mletého čierneho korenia a 100 g tabaku. Rozsypte ku okolo kapusty a len plytko, do hĺbky najviac 2 cm zapracujte do pôdy. Opakujte každých 5 dní, alebo po daždi.
skocky Čítajte viac Ako sa účinne zbaviť skočiek? Overený máme tento domáci postrek a v zálohe aj vždy hladných pomocníkov
Voška kapustová vám rastliny zmení na nepoznanie a pekný pohľad to nie je
Video
Cibuľovo-cesnakový nálev: Nakrájajte 60 g...
Vavrín bobkový (bobkový list): Táto korenina...
+2Zálistky rajčín: Pri vyštipovaní sa oplatí,...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #kapusta hlávková #voška kapustová #prírodné postreky
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december