Zberajte do prvých mrazov, ale neťahajte za listy
Ak ste cviklu vysiali v neskoršom termíne, na hriadke môže byť do prvých mrazov, no dajte pozor, aby nepremrzla. Zbytočne ju tiež nenechávajte prerastať. Veľké buľvy sú efektné na pohľad, no riskujete, že po rozkrojení budú drevnaté. Dobrou pomôckou na určenie vhodného času zberu cvikly sú škvrny tvoriace sa na listoch, ich hnednutie a postupné usychanie. Pri zbere rastliny neťahajte za listy tak, ako sa to nemá robiť pri žiadnej koreňovej zelenine. Vezmite si na pomoc rýľovacie vidly a buľvy nimi podoberte. Po uvoľnení z pôdy ich ľahko vytiahnete. Dávajte pozor, aby ste ich nepoškodili, neotĺkajte ich z pôdy a do debničky ukladajte opatrne.
Čítajte aj Čo vysiať v septembri? Praktický tip na rýchlu cestu k čerstvej zelenine, dokonca bez záhradyVňať odstráňte a buľvy uskladnite v debničkách
Hneď po zbere odstráňte listy 1 až 2 cm nad vrcholom koreňa, aby ste zabránili vyparovaniu vody a vysychaniu buliev. Môžete ich odrezať, no pre dlhšiu trvanlivosť je lepšie, opatrne ich odkrútiť. Koreň neskracujte. Správne dozreté a šetrne pozberané buľvy sa veľmi dobre skladujú podobne ako zemiaky a koreňová zelenina (v debničkách s vlhkým pieskom). Pri nevhodnom skladovaní cvikla rýchlo vädne (stáva sa mäkkou až gumovitou), no v kvalitnej pivnici bez problémov vydrží celú zimu.