Sú to koreňové hľuzy povojník batatového (Ipomoea batatas), teda vo svojej domovine viacročnej rastliny z čeľade pupencovité (Convolvulaceae). Áno, bataty patria do rovnakej čeľade, ako záhradkárom dobre známa a prakticky nezničiteľná burina pupenec roľný. Napriek tomu sa hlavne v anglicky hovoriacich krajinách ich hľuzy označujú ako sladké zemiaky (sweet potato).
Bataty v slovenských záhradách
Ich pestovanie u nás nie je náročné, no 100-percentnú úspešnosť na voľnej hriadke vám odborníci potvrdia len v južných oblastiach krajiny. Všetko je, ale, len o vytvorení tých správnych podmienok a potom sa môže úspech dostaviť pokojne aj na Orave či v iných, vyššie položených oblastiach.
Čítajte viac 4 tipy, ako mať orechy v zásobe celé roky. Nezatuchnú, nesplesnivejú, no trojka rozdúchava vášne. Čo si o nej myslíte?Pripravte sa v predstihu
Ak sa pohrávate s myšlienkou, že by ste si pestovanie batatov skúsili, s prípravou hriadok je dobré začať už teraz – v jeseni. Myslite na to, že bataty potrebujú trochu viac miesta. Ideálne sú riadky vzdialené od seba až 120 cm, no ak ste nútení priestorom šetriť, vzdialenosť môžete zmenšiť na 70 až 100 cm. Určite viete, že sa táto zelenina pestuje výhradne z priesad. Tie sa vysádzajú v rozstupoch 30 až 40 cm. Na základe týchto informácii si ľahko prepočítate, aký priestor môžete batatom vo vaše záhrade dopriať, a koľko sadeníc budete na jar potrebovať. Keď už viete, koľko miesta zo záhrady vyčleníte sladkým zemiakom, pôdu zrýľujte do hĺbky aspoň 30 až 40 cm a to je všetko. Nechajte ju do jari v hrubej brázde. Finálnu prípravu s formovaním mierne zvýšených hriadok a položenie čiernej pestovateľskej fólie dokončíte až na jar.
Nie je batat ako batat
Hoci v obchodoch sa zväčša stretnete s oranžovo sfarbenými hľuzami, v skutočnosti majú aj bataty rôzne farebné varianty – odrody. Môžu byť biele, žlté, oranžové i červené. Najžiadanejšie sú však oranžové odrody. Azda preto, že obsahujú najväčšiu dávku, pre organizmus prospešného betakaroténu.
Čítajte viac 100-percentná šťava plná chuti bez éčok a ďalších zbytočností: Pripravte si ju z posledných rajčín a neoľutujete10 zdravotných výhod, pre ktoré sa oplatí, nájsť batatom miesto v záhrade
- Bataty môžu vyplniť veľkú časť každodennej potreby sacharidov, vitamínov (A, C, E, B6) a minerálov (Cu, Mn, K, Fe).
- Majú vysoký obsah antioxidantov, sú výborným zdrojom karbohydrátov pre cukrovkárov, ktorým pomáhajú ustaľovať hladinu cukru v krvi.
- Odporúčajú sa aj ľuďom s problémami s tlakom.
- Zabezpečujú zdravý chod zažívacieho traktu, pomáhajú pri zápche a pri pravidelnej konzumácii eliminujú riziko rakoviny hrubého čreva.
- Sú veľmi vhodné aj pre tehotné ženy, no tiež pre tie, čo tehotenstvo ešte len plánujú, lebo obsahujú vysoké hodnoty folacínu, ktorý zohráva hlavnú úlohu pri gravidite.
- Vďaka veľkému zastúpeniu vitamínov a minerálov sa bataty často označujú štartérom imunity.
- Táto zelenina vás doslova podrží aj v stresových situáciách.
- Obsahujú prírodné cukry, preto sú ideálne na redukciu váhy.
- Zanedbateľná nie je ani vláknina.
- Nachádza sa v nich výnimočné množstvo betakaroténu.
Tradičná čínska medicína verí, že bataty ohrievajú žalúdok, posilňujú vnútorné orgány a podporujú energiu čchi.