Fazuľové struky pestované na semeno treba nechať na rastlinách až kým samy čiastočne nevyschnú. Hnedé so suchou šupkou zberajte počas slnečného dňa. Následne ich môžete nechať pár dní presušiť a potom vylúskať semená. Pokojne však môžete s lúskaním začať aj hneď a presúšať už len semená bez strukov. Na suchom a teplom mieste ich pokojne nechajte v otvorenej škatuli či v inej nádobe aj týždeň. Dokonale vysušené semená sú jedným z hlavných predpokladov dobrej trvanlivosti fazule. Struky, ktoré sú stále zelené, nechajte ďalej rásť. Ešte majú dostatok času na to, aby tiež dozreli.
Myslite aj na budúcu sezónu
Najväčšie zdravé a dobre dozreté semená si odložte na sejbu v budúcom roku. Menšie si pripravte na spracúvanie v kuchyni. Skladujte ich v suchých uzatvárateľných pohároch alebo v plechových dózach v suchu a tme. Ak máte dostatok priestoru v mrazničke, pokojne ich zamrazte. Bez obáv aj tie semená, ktoré plánujete použiť na ďalšiu sejbu.
Nezabúdajte, že pred varením treba fazuľu ideálne na celú noc namočiť do vody.
Pozor na zrniarku
Larvy tohto skladového škodcu prenikajú do suchých semien a vyžierajú v nich otvory. Zrniarke vyhovujú vyššie teploty, preto vývoj lariev, dospelých chrobákov a kladenie ďalších vajíčok na uskladnené semená fazule pokračuje aj počas zimy. Neriskujte teda, že vo vašej fazuli sa vajíčka škodcu nenachádzajú a radšej celú úrodu preventívne zmrazte. Stačí keď čisté a vysušené semená dáte na 48 hodín do mrazničky. Potom ich vyberiete, necháte rozmraziť, presušiť a uložíte do uzatvárateľných nádob. Všetky potenciálne zárodky škodcu tak budú zničené a dobre skladovaná fazuľa vydrží bez problémov roky.