Pokračovanie článku: Na stromčeku, ku ktorému netreba rebrík, môže dozrieť až 20 kg jabĺk: 6 tipov k výsadbe, aby sa mu u vás darilo

3. Bez doplnkovej závlahy to nepôjde

Známym faktom je, že častokrát až 90 percent koreňov podpníka M9 nájdete v hĺbke do 40 cm. Hospodárenie stromov s vlahou je tak nedostatočné. Nutná je preto doplnková závlaha, ideálne kvapková, pričom nepotrebujete profesionálne systémy. Dnes už sú dostupné kvapkové hadice s kvapkovačmi aj pre drobných pestovateľov. Opornú drôtenku aj závlahu by ste mali vybudovať pred sadením výpestkov. Je to praktickejšie a tiež minimalizujete riziko neskoršieho poškodenia zakorenených stromčekov.

Všetky ovocné stromčeky štepené na slabo... Foto: SHUTTERSTOCK
jabloň, ovocný sad, štíhle vreteno, kvapková závlaha Všetky ovocné stromčeky štepené na slabo rastúce podpníky vyžadujú doplnkovú závlahu. Ich koreňový systém je veľmi plytký.
jabloň, úroda, jablká, ovocie Čítajte viac Štíhle vreteno alebo stromček s korunkou? Ktorý pestovateľský tvar ovocného stromu je vhodný pre vás a vašu záhradu?

4. Pri sadení neutopte podpník

V závislosti od odrody sa výsadbový spon pri štíhlych vretenách najčastejšie pohybuje v rozmedzí 80 až 120 cm. Veľmi dôležitá je však hĺbka sadenia. V žiadnom prípade nesmiete utopiť podpník. Pri slabo rastúcich totiž platí, že čím vyššie sa miesto štepenia nachádza nad povrchom pôdy, tým je jeho oslabujúci vplyv na odrodu silnejší. A to je práve vaším cieľom. Chcete málo vzrastlé, no bohato rodiace stromčeky. Ideál je približne 10 až 20 cm nad pôdou a pri radovej výsadbe určite dodržte jednotnú výšku pri všetkých výpestkoch.

Ak začnú z podpníka vyrastať výhonky, čím skôr... Foto: SHUTTERSTOCK
štíhle vreteno, jabloň Ak začnú z podpníka vyrastať výhonky, čím skôr ich odstráňte.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jabloň #Pinova #štíhle vreteno #výsadba ovocných stromov
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december