O tom, kedy začať s jesennou prípravou trávnika na zimu rozhoduje podľa záhradného architekta Martina Čurdu najmä lokalita v ktorej sa nachádzate. Je totiž rozdiel v tom, kedy, a aké silné mrazy u vás udrú. Vo všeobecnosti sa odporúča, začať s jesennou starostlivosťou o trávnik začiatkom septembra, alebo dva mesiace pred príchodom prvých mrazov. Každá sezóna je však iná a napríklad tohtoročnú nám zatiaľ svoju naozaj chladnú jesennú stránku veľmi neukázala. Tráva stále intenzívne rastie.
Preč s burinami
Ak máte problém s prílišným zaburinením, teraz je vhodné obdobie na aplikáciu postreku. Pozor však na to, že potrebujete selektívny herbicíd na odstránenie nežiaducich dvojklíčnolistových burín. Pôsobia cez listy, preto postrek urobte na nepokosenom trávniku, aby mali čo najväčšiu listovú plochu. Ak sú zaburinené miesta príliš veľké a po tomto zásahu zostanú prázdne, určite ich dosejte. Použite regeneračnú zmes, ktorá sa rýchlo ujme a zapojí.
Čítajte viac Tajomstvá zimného prežitia georgín: Správne uskladnené hľuzy nebudú do jari gumové ani plesnivé. Ako ich zazimovať?Vertikulácia nie je posledný úkon pred zimou
Mnohí si myslia, že to posledné, čo musia pre zdravie trávnika pred zimou spraviť, je vertikulácia. Áno, odstránenie odumretej trávy, vrstvy machu, a zvyškov iných burín (po použití spomínaného herbicídu) je viac než potrebné, no nie je posledným úkonom. „Vertikuláciu robte ešte pred posledným kosením. Znamená to, že trávnik pokosíte ešte na bežnú výšku, potom použijete vertikulátor a pred zazimovaním ho po niekoľkých dňoch ešte raz skosíte s nožmi nastavenými vyššie než bežne,“ radí Čurda.
Dávka správnych živín rozhoduje o zimnom prežití
Hneď po vertikulácii trávnik prihnojte. pristúpte k hnojeniu. Jesenné trávnikové hnojivá musia obsahovať menej dusíka a veľa draslíka. Správne načasovanie aplikácia je veľmi dôležité, aby rastliny i to malé množstvo dusíka do konca vegetácie spotrebovali. Draslík im pomôže s lepším vyzrievaním pletív, čo je dôležité na prezimovanie bez poškodenia a pre lepšiu odolnosť proti hubovým chorobám. Prakticky máte na výber z dvoch typov jesenných hnojív:
- Minerálne hnojivo: Ním hnojte radšej o niečo neskôr, lebo dusík, ktoré obsahuje sa rýchlo uvoľňuje a ak je jeseň teplá a dlhá (ako tá tohtoročná), ku jej koncu už býva na trávniku viditeľný nedostatok živín. Pri hnojení však treba mať systém a presne vedieť kedy a čím ste hnojili počas vegetácie, lebo aj aplikácia jesenného hnojenia s tým súvisí. Dusík sa z minerálneho hnojiva uvoľní asi za 4 až 6 týždňov (v závislosti od použitého hnojiva a teploty pôdy). Ak teda viete, kedy ste naposledy hnojili, podľa toho si určite približný jesenný termín.
- Dlhodobo pôsobiace hnojivo: Jeho výhoda je v tom, že ho môžete aplikovať napríklad koncom septembra a budete mať istotu, že trávnik má dostatok živín až do konca vegetácie. Dusík je v tomto prípade obaľovaný a uvoľňuje sa len na základe teploty. V teplej jeseni je kosba pokojne aktuálna ešte aj v novembri. S týmto typom hnojiva trávniku doprajete všetko, čo potrebuje. V prípade skoršieho nástupu chladného počasie sa dusík neuvoľní a riziko, že ho v poraste zostane príliš veľa nehrozí.
Neviete kedy ste hnojili, čím ste hnojili alebo nad tým len nechcete zložito premýšľať? Potom dajte na jednoduchú radu záhradného architekta: „Dávku jesenného minerálneho hnojiva so zníženým podielom dusíka a zvýšeným podielom draslíka pridajte trávniku ešte aj teraz, na prelome októbra a novembra.“
Posledné kosenie podľa lokality
Jeseň je obdobím, kedy by mali záhradkári intenzívnejšie, než kedykoľvek počas roka sledovať predpoveď počasia. Treba mať totiž prehľad o tom, kedy môžete očakávať jemné prízemné, alebo už silnejšie jesenné mrazy. A podľa toho si naplánujete aj celkom poslednú kosbu trávnika – ideálne dva týždne pred ich príchodom. Silnejší mráz zastaví intenzívny rast trávy a tá sa postupne „prepne“ do režimu spánku, v ktorom zotrvá až do opätovného prehriatia pôdy z jari.