Pokračovanie článku: Rýchlo zazimujte vodu v záhrade, nech mráz nepotrhá sudy a nenarobí škody na automatickej závlahe, jazierku ani bazéne

Záhradné jazierko

Najdôležitejšie je odstránenie lístia a všetkých organických zvyškov z vody, pričom myslite aj na kal, ktorý pokrýva dno. Pozornosť venujte aj úprave rastlín:

  • Zostrihajte bujne sa rozrastajúce rastliny s výnimkou okrasných tráv.
  • Druhy s dutými stonkami (trstina, pálka) zastrihnite tesne nad hladinou. Počas zimy budú pri zamrznutej hladine slúžiť na odvádzanie prebytočných toxických plynov tvoriacich sa pod ľadom a zároveň vodu zásobovať kyslíkom.
  • Odolné vodné rastliny pestované v nádobách môžete pri dostatočnej hĺbke vody (aspoň 80 cm) nechať v jazierku. Z plytších zón ich presuňte do hlbších.
  • Chúlostivejšie rastliny, ako niektoré exotickejšie lekná, z vody vyberte a zazimujte v chladnejšej, ale bezmrazej miestnosti podľa požiadaviek jednotlivých druhov.
Foto: SHUTTERSTOCK
jazierko, záhradné jazierko, zima, mráz

Všetky filtre a dekoračné prvky dôkladne vysušte a uložte. Ak má jazierko hĺbku menej ako 80 cm, vyberte, očistite a uložte do vedra s vodou v miestnosti, kde nemrzne, aj čerpadlo.

Ryby v jazierku

Pravidelne ich prikrmujte, kým sa teplota vody pohybuje nad 15 °C. Pri 10 až 15 °C už kŕmte len raz týždenne. Ak sa dlhodobejšie zníži pod 10 °C, prikrmovať prestaňte. Ryby nechajte v jazierku len v prípade, že jeho hĺbka (80 cm a viac v závislosti od druhu rýb) a celkové založenie im poskytujú vhodné úkryty na bezpečné prezimovanie. Vzduchovacie zariadenie umiestnite pod hladinu v plytšej vode. Aby jazierko úplne nezamrzlo, použite aspoň jednoduchý polystyrénový plavák (určený asi do –5 °C), prípadne plavák s malým čerpadlom (do –20 °C).

jeseň, lístie, AI foto, Midjourney Čítajte viac Opadané lístie je užitočnejšie, než si myslíte: 17 spôsobov, ako ho využiť vo svoj prospech prakticky aj kreatívne

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #automatická závlaha #záhradné jazierko #zazimovanie záhrady
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december