Vedci monitorujú hubovú chorobu, ktorá likviduje javory: Nebezpečná je aj pre ľudí. Výskyt potvrdili v obľúbenom lesoparku

Problém sa týka hlavne javorov horských. Kôru im napáda huba, ktorá bola do Európy zavlečená pravdepodobne zo Severnej Amerike. Odborníci predpokladajú, že za jej aktuálny rozmach môže zmena klímy.

06.12.2023 14:00
javor, zápal pľúc, žena Foto:
debata

Hoci bola na európsky kontinent zavlečená už po druhej svetovej vojne, fytopatológovia o nej dlhé desaťročia prakticky nevedeli. Huba kryptostróma kôrová (Cryptostroma corticale) spôsobujúca takzvané sadzovité ochorenie kôry javorov akoby spala a len za posledných 20 rokov sa začala šíriť po celej Európe. Vedci to pripisujú zmene klímy, pretože patogénu sa obzvlášť darí počas teplých a suchých liet s priemernou teplotou 25 °C.

Foto: SHUTTERSTOCK
Cryptostroma corticale

V prípade dlhšie trvajúceho nedostatku zrážok sú stromy stresované, oslabené a pre patogéna sa tak stávajú ľahkou korisťou. „Huba môže žiť v strome dlhé roky bez toho, aby sa prejavila navonok. Až pri vhodných podmienkach sa prebudí. Začne prerastať do stredných častí kmeňa a aj von smerom k okraju do vrstvy kôry. Tu vytvorí čiernu plodnicu. Ide o niekoľko decimetrov až metrov rozsiahlu masu označovanú ako stróma, ktorú vidieť po odtrhnutí vonkajšej kôry. Toto je chvíľa, kedy možno pozorovať najtypickejší príznak výskytu tejto huby – vrstvu čiernohnedých sadzí, teda výtrusov (nepohlavných spór). Tieto sa môžu vďaka vzdušným prúdom šíriť aj na stovky kilometrov. Stačí závan vetra a zo stromu sa znesie tmavý mrak,“ vysvetlil Miloň Dvořák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU.

Zdravotné riziko

Vdýchnutie spór môže spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie osobám s citlivými dýchacími cestami, napríklad privodiť hypersenzitívnu pneumonitídu (neinfekčný zápal pľúc). „V extrémnych prípadoch môže bez liečby končiť smrťou. Takéto prípady boli zaznamenané už v 40. rokoch v Severnej Amerike, kde bola huba prvýkrát opísaná. Dodnes sa toto ochorenie nazýva pľúca lúpačov javorovej kôry a nájdete ho aj v mezinárodnej klasifikácii chorôb,“ dopĺňa Dvořák.

Foto: SHUTTERSTOCK
Cryptostroma corticale

Základnou ochranou je prevencia

Českí vedci v spolupráci s peľovými službami niektorých európskych krajín združenými pod hlavičkou European Aeroallergen Network (EAN) potvrdila výskyt C. corticale v Česku, vo Francúzsku, Švajčiarsku a v Taliansku, no kryptostróma bola odhalená u nás. Podľa odborníkov je jediným spôsobom ochrany javorov pred týmto hubovým patogénom väčšia informovanosť. „Treba poučiť tých, ktorí sú so stromami v každodennom kontakte – lesníkov a správcov zelene v mestách, aby predchádzali poškodzovaniu kmeňov javorov, pretože huba sa do stromu dostáva mechanickým poškodením kôry. Choroba je pozorovaná najmä pri javoroch horských rastúcich v mestách, kde sú stromy poškodzované najviac, napríklad v dôsledku necitlivých arboristických zásahov,“ konštatoval odborník.

slivky, broskyne, marhule Čítajte viac Listy deravé ako rešeto: Ak ste toto počas leta videli na marhuliach, slivkách či broskyniach, v novej sezóne zbystrite

Sadzovitosť našli aj v obľúbenom lesoparku

Naši vedci potvrdili výskyt huby aj na Slovensku. Už v roku 2017 v Chtelnici a vo Veľatoch. V roku 2018 aj v lesoparku Brezina v Trenčíne na javoroch horských, ktoré sa nachádzali na okraji územia pri novostavbách domov. Je pravdepodobné, že to malo súvis s poškodením koreňov pri stavebných prácach, čím došlo k oslabeniu stromov.

Ak budete pozorne sledovať video, uvidíte oblak šíriacich sa spór C. corticale po seknutí sekerou.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #javor horský
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december