Chráni pečeň, povzbudí trávenie tukov, obmedzí hromadenie cholesterolu: Na hriadke zaujme, na tanieri zachutí

Na prvý pohľad vyzerá ako bodliak. Pomerne mohutná rastlina v auguste rozkvitajúca fialovomodrými kvetmi je typická pre záhrady v oblasti Stredozemného mora, no s trochou snahy ju ako zaujímavé spestrenie jedálneho lístka dopestujete aj u nás.

12.01.2024 07:31
artičoka Foto:
debata

Artičoka zeleninová (Cynara scolymus) je pre našinca netypická tým, že jej konzumnou časťou sú dužinaté lôžka nerozkvitnutých kvetných úborov s priemerom 8 až 10 cm. Varia sa v slanej vode, plnia a zapekajú, nakladajú do octu či oleja.

Trváca citlivka

O artičoke v slovenských záhradách toho veľa počuť nebudete, no pestovatelia, ktorým sa daria pekné úrody sa nájdu. Rastlina je to pôvodne trváca, avšak teplomilná, takže u nás zimu na hriadke len tak ľahko neprečká. Pred pár rokmi platilo, že ju dopestujete len v najteplejších vinohradníckych oblastiach, no dnes to už nemusí byť pravda, keďže výrazne teplé letá zaznamenávame aj vo vyšších nadmorských výškach. Tu však môže spôsobiť problémy kratšia vegetácia. V takýchto lokalitách je preto lepšie, spoľahnúť sa pri pestovaní artičoky na krytý priestor skleníka alebo fóliovníka.

Pred použitím artičoky sa najskôr musíte, a to... Foto: SHUTTERSTOCK
artičoka Pred použitím artičoky sa najskôr musíte, a to celkom prácne, dostať k chutnému dužinatému stredu úboru.

Von až v máji

Túto zeleninu si treba predpestovať, pričom osivo sejte už koncom februára, ideálne do jednotlivých väčších zakoreňovačov, aby ste rastliny nemuseli presádzať a rovno ich s prekoreneným koreňovým balom vysadili na hriadku. Toto však bude aktuálne až v druhej polovici mája, aby priesady nezastihol posledný jarný mráz. Ideálne je, keď artičoka klíči a rastie pri teplote 15 až 18 °C a dostatku svetla. V záhrade potom ocení hriadku, na ktorej ste v minulej sezóne pestovali rajčiny, uhorky či baklažány. Pôda by mala byť ľahšia, hlboko spracovaná a s dostatkom humusu. V suchších obdobiach leta nepodceňte závlahu.

podzemnica olejná Čítajte viac „Buráky“ ako lusk z vlastnej záhrady? Pestovať ich je také jednoduché: Držte sa našich rád a úroda bude excelentná

Nezabudnite, že je mohutná

Artičoka potrebuje na rast pomerne veľa priestoru, preto sa nedajte zmiasť veľkosťou sadeníc. Ideálny rozstup rastlín je až jeden meter. Tri až štyri týždne po vysadení sa odporúča prihnojenie zakorenených rastlín dusíkatým hnojivom.

Aby mali artičoky dostatočnú konzumnú veľkosť,... Foto: SHUTTERSTOCK
artičoka Aby mali artičoky dostatočnú konzumnú veľkosť, na jednej rastline ponechajte vždy len dva či tri úbory. Zber je možný zvyčajne od konca júna. Obalové listene musia byť pevne uzatvorené a tmavozelené. Pri zbere režte úbory aj so stonkou dlhou 5 až 10 cm.

Skúste ju prezimovať

Hoci ide o trvácu zeleninu, je citlivá na mráz, preto u nás len tak, bez poriadnej ochrany neprezimuje. Buď ju môžete poňať ako sezónnu záležitosť a každý rok si dopestovať nové rastliny, alebo ju skúste zazimovať. Máte niekoľko možností:

  • Artičoku pestovanú na voľnej hriadke na jeseň aj s koreňovým balom vykopte, presaďte do veľkej nádoby a prezimujte vo svetlej pivnici.
  • Ak nemáte pivnicu, skúste zimovanie na hriadke, no v tomto prípade úspech závisí od toho, aká chladná bude zima. Odrežte kvetné stonky, zviažte listy, k rastline nakopcujte zeminu a celú ju zakryte slamou, lístím alebo čečinou. Preventívne ju môžete pôdou zasypať celú, no srdiečko rastliny treba dôkladne prekryť napríklad lístím, aby nezačalo hniť.
  • V našich klimatických podmienkach je najlepšie, mať pre artičoku miesto v skleníku alebo fóliovníku a tu rastliny pestovať aj prezimovať s dostatočnou ochranou proti mrazu. To, že sa vyhnú nadmernej zimnej vlhkosti im pomôže, ľahšie prečkať chladné obdobie.
Artičoka je zaujímavá nielen chuťou, ale aj... Foto: SHUTTERSTOCK
artičoka Artičoka je zaujímavá nielen chuťou, ale aj vzhľadom celej rastliny. Pekne ukáže na hriadke, v trvalkovom aj bylinkovom záhone.
Odolnosť rastlín proti nízkym teplotám podporí výživa draslíkom, s ktorou začnite v druhej polovici leta.

Prospeje tráveniu

Artičoka obsahuje glykozidovú horčinu cynarín. Pomáha chrániť pečeň, má žlčopudný účinok, povzbudzuje trávenie tukov a obmedzuje hromadenie cholesterolu. Je bohatá na vitamíny a minerály, obsahuje telu prospešné steroly. Navyše je ľahko stráviteľnou zeleninou vhodnou aj pre diabetikov.

Počas prípravy treba artičoku po očistení... Foto: SHUTTERSTOCK
artičoka Počas prípravy treba artičoku po očistení vložiť do vody s citrónovou šťavou, pretože na vzduchu po rozkrájaní rýchlo hnedne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #artičoka zeleninová
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december