Pokračovanie článku: Objavte 6 prírodných parfumov: Toto sú najvoňavejšie izbové rastliny, ktoré môžete úspešne pestovať

Gardénia jazmínovitá Foto: SHUTTERSTOCK
Gardénia jazmínovitá Gardénia jazmínovitá

Milovníčka kyslého substrátu

Gardénia jazmínovitá (Gardenia jasminoides) je ďalšia rastlina známa pre svoju nádhernú vôňu a krásne biele kvety. Často je práve kvôli nim zamieňaná za azalku. Tvarom pripomínajú plnokveté ruže a sladkou vôňou dokážu okamžite zaplniť akýkoľvek priestor. Pestovanie gardénie vyžaduje trochu viac skúseností, no ak dodržíte podmienku kyslého substrátu, primeranej vlhkosti a dostatku svetla, dá sa to úspešne zvládnuť. Ak by sa vám zažiadalo, mať ju aj v záhrade, hľadajte mrazuvzdorné odrody. Vôňa kvetov môže pomôcť pri zlepšovaní nálady, na podporenie pocitu pokoja a relaxácie. V parfumérii je vôňa tohto kvetu cenená pre bohatosť a hĺbku, čo z nej robí populárnu zložku luxusných parfumov.

Hoya vosková Foto: SHUTTERSTOCK
hoya, voskovka Hoya vosková

Nesmrteľná voskovka

Určite aj vy poznáte obľúbenú kancelársku izbovku skôr ako voskovku, než pod jej oficiálnym pomenovaním hoya vosková (Hoya carnosa). To, že jej kvety krásne voňajú vie len málokto, keďže dočkať sa ich nie je jednoduché. Hoci je hoya pestovateľsky absolútne nenáročná a vďaka plazivým výhonkom si ňou môžete nechať obrásť celú miestnosť, kvety s takmer čokoládovou alebo vanilkovou vôňou uvidíte len vtedy, ak jej doprajete dostatok svetla a v zime nebudete príliš prekurovať. Hoya totiž na založenie kvetných pukov potrebuje chladnejšie obdobie vegetačného pokoja, ideálne s teplotou 10 až 14 °C.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #izbové rastliny
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december