Žiaľ, nie vždy je to tak a v kupovaných substrátoch nie sú ničím výnimočným pandravy chrústov či pôdne huby z rodu Fusarium. Miešanie domácich substrátov nie je vždy vítané a mnohí pestovatelia tento postup celkom odsudzujú. No ak použijete kvalitné suroviny, namiešať si domáci substrát je určite lepším riešením, než kvôli nízkej cene siahnuť po nekvalitnom substráte.
Ako si vyrobiť kvalitný domáci substrát?
Na základný, ktorý bude vhodný na sejbu semien alebo na pestovanie rastlín bez špeciálnych pôdnych nárokov vám stačí kyprá záhradná pôda, stredne zrnitý piesok a dobre vyzretý kompost. Pôdu a kompost treba najskôr preosiať, aby ste sa zbavili prípadných zvyškov rastlín, kamienkov a väčších hrudiek.
Potom z každej suroviny pridajte rovnaký diel a poriadne premiešajte. Hlavne, ak budete takto namiešanú zeminu používať na predpestovávanie, určite odporúčame jej dezinfekciu. Urobiť to môžete tak, že dáte mierne navlhčený substrát do rúry zohriatej na 100 °C asi na 45 minút, ale oveľa jednoduchšie je, naplniť ním črepníky, zakoreňovače alebo výsevné misky a preliať ho vriacou vodou. Po odtečení prebytočnej a po vychladnutí môžete vysievať a sadiť.
Záhradná pôda, ktorú získate z krtincov je skvelá v tom, že je kyprá a vytlačená z hlbších vrstiev, takže obsahuje minimum semien burín.
Rastliny v kvetináčoch
Keď budete miešať domáci substrát určený na pestovanie rastlín v kvetináčoch, pridajte doň aj pol dielu agroperlitu. Ten podporí vzdušnosť a lepšiu priepustnosť pre vodu, ktorá by mala pri nadbytku z nádoby rýchlo odtiecť. Ako základnú zásobu prvkov použite granulované alebo tyčinkové hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.