Ak ste pravidelnú údržbu dospelého černicového kra nestihli po zbere plodov, môžete tak bez obáva spraviť teraz. Stihnúť by ste to však mali skôr, než začnú výraznejšie pučať. Pri mladých, len dva či tri roky vysadených rastlinách vás veľa práce pravdepodobne nečaká, no staršie kry dokážu za jednu sezónu vytvoriť doslova nepreniknuteľnú džungľu.
Černice rodia na dvojročnom dreve, konkrétne na bočných sekundárnych výhonkoch.
Ako začať?
Tak, že doslova pôjdete na kolená. Menej skúseným pestovateľom naozaj pomôže, keď sa zohnú až celkom k pôde a nájdu všetky vyrodené konáre. S najväčšou pravdepodobnosťou už budú suché a odumreté – ak aj nie celé, tak od bázy určite. Odrežte ich a vytiahnite z porastu.
Ďalšie kroky
V nich sa zamerajte na výhonky, ktoré vyrástli v minulej sezóne, takže v tejto aktuálnej budú rodivé. Zhodnoťte ich stav. Ak sú tenké a vyzerajú neduživo, uspokojivú úrodu by vám nepriniesli a ker len zbytočne zahusťovali, preto ich úplne odrežte. Rovnako sa zbavte aj výhonkov, čo rastú mimo vyčlenený priestor pre černice, alebo sa nijak nedajú vyviazať k opore.
Čítajte aj Nestihli ste ho po zbere úrody? Nič to. Opäť je vhodný čas na dokončenie rezu malín. Takto zarodia ako nikdy predtýmČernice patria na oporu
Áno, zvyčajne sa pestujú na drôtenkách či rovno pri plote s vejárovito rozloženými hlavnými konármi. Je to praktický a prehľadný spôsob, pri ktorom veľmi intuitívne pochopíte aj systém rezu.
Silný, presvetlený a bohato rodiaci ker
To je výsledok, ktorý chcete rezom dosiahnuť. Mali by vám zostať silné, perspektívne výhonky, čo narástli v minulej sezóne. Ak sa na nich už vytvorili dlhé bočné výhonky, pokojne ich skráťte na štyri až päť púčikov, alebo približne na 20 cm. Práve z nich vyrastú sekundárne bočné výhonky, ktoré v tejto sezóne zakvitnú a prinesú plody.