Ako a kedy ho teda správne ostrihať, aby ste zvýšili hojnosť kvetov a zároveň udržali pomerne mohutnú rastlinu pod kontrolou? Nič nie je také náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Čítajte aj Okrasné trávy upravte skôr, než po zime zase ožijú. Ktorým krátky zostrih prospeje, a od ktorých treba dať nožnice preč?Budleja Davidova (Buddleja davidii) je naozaj nenáročný kvitnúci ker, ktorému sa bude dariť prakticky v akejkoľvek pôde s výnimkou extrémne premokrených a ťažkých. Bez obáv vám môžeme odporučiť, že ak máte v záhrade slnečné miesto, kde by ste si mohli budleju vysadiť, neváhajte a urobte to. Určite vám bude robiť radosť a to pomerne dlho. Nepretržite totiž kvitne približne od júla až do jesene – v prípade, že ju pravidelne režete.
Čo od nej chcete? Nové výhonky
Budleja totiž kvitne na takzvanom novom dreve. Znamená to, že výhonok, ktorý na konci zimy vnímate ešte len ako púčik, počas niekoľkých mesiacov vyrastie a na jeho konci a kratších bočných výhonkoch začnú rozkvitať súkvetia.
Čo po zime odstrihnúť?
Pravidelným prerezávaním kra výrazne zvýšite početnosť nasadzovaných kvetov. Ideálnym obdobím na tento pestovateľský zásah je december (v prípade, že nie sú silné mrazy) až v polovici marca, kým rastlina nezačne naplno pučať. Ak skrátite všetky kvitnúce výhonky z predchádzajúceho roka, budleja začne intenzívne pučať a vytvorí dlhé nové kvitnúce výhonky. Maximálnu veľkosť kvetov dosiahnete , ak toto skrátenie spravíte až na dva púčiky, teda z výhonka necháte len krátky pahýľ.
Zároveň však netreba ignorovať nevýhodu tohto silného každoročného prerezávania. V priebehu rokov totiž na rastline vytvoríte silné prehustenie v spodnej časti. Prestarnuté základy konárov preto treba tiež pravidelne prerieďovať rezom tesne pri povrchu pôdy. Praktické tiež je, meniť výšku rezu, teda niektoré výhonky skrátiť viac a iné o niečo, napríklad len o tretinu.
Pri silnom spätnom reze treba počítať s tým, že hoci bude kvetov viac, celkové pučanie kra bude trvať o niečo dlhšie, čo posunie aj termín kvitnutia.