Ako prvé sa k životu prebúdzajú vlaňajšie korene a na podzemných odnožiach sa tvoria základy nových výhonkov. Na vzhľade trávnika najskôr výrazné zmeny neuvidíte, no pod povrchom pôdy to už naozaj žije.
- Skôr než s trávnikom čokoľvek spravíte, poriadne si ho prezrite. Ak objavíte ložiská plesne snežnej, napadnuté miesta poriadne vyhrabte. Tento hubový patogén nepreniká do koreňov, preto trávnik po zbavení sa odumretých stebiel rýchlo regeneruje. Chemické ošetrenie býva potrebné len v prípade silného napadnutia.
- S jarnou vertikuláciou sa netreba ponáhľať, aby ste nepoškodili nové púčiky rastúce z odnoží. Vertikulátor stačí použiť začiatkom apríla, no túto sezónu to vzhľadom na vývoj počasia bude o niečo skôr. Na malých plochách vám postačia ostré hrable. Na jar sa odporúča plytké prerezanie do hĺbky 8 až 10 mm. Dôležitým prínosom vertikulácie je likvidácia plytko koreniacich burín a škodlivej lipnice ročnej.
- Ak sa na trávniku objavia prázdne miesta, dosejte ich zmesou osiva určenou na regeneráciu. Použité sú v tej také druhy tráv, ktoré rýchlo klíčia a poškodené miesta obnovia. Osivo prekryte jemnou vrstvou substrátu alebo preosiateho kompostu, aby ste zlepšili prísun vlahy a zároveň semená uchránili pred vtákmi.
Foto: SHUTTERSTOCK
- Takto pripravený trávnik môžete prihnojiť jarným hnojivom. Má zvýšený obsah dusíka, čo je živina, ktorá trávu podporí v intenzívnom raste aj v odnožovaní. Pri použití hnojiva sa riaďte návodom na obale produktu.
Foto: SHUTTERSTOCK
Kvalitné jarné hnojivo určené pre trávnik môže obsahovať 25 percent dusíka, 5 percent fosforu a 7 percent draslíka.
- Ak nehlásia dážď, pohnojenú plochu výdatne zalejte, aby sa hnojivo dobre rozpustilo a nedošlo k spáleniu listov. Po výraznejšom jarnom oteplení začne trávnik intenzívne rásť a hustnúť.