O čučoriedkach je známe, že sú len minimálne náchylné na choroby a škodce, čo ich predurčuje na pestovanie ekologickým spôsobom bez potreby akýchkoľvek chemických ošetrení. V podstate im stačí zabezpečiť kyslý substrát a už sa len tešiť z úrody. No je to naozaj tak? Väčšinou áno, hoci na isté pestovateľské špecifikum si treba dať pozor. Je ním nadmerné kvitnutie ešte dostatočne neolistených rastlín.
Bežne je totiž pre čučoriedky prirodzené, že kvety rozkvitajú až na olistených rastlinách, nie ešte pred plným pučaním listov.
Extrémne bohatá násada kvetov by mohla predpovedať výbornú úrodu, no opak býva pravdou. Ako na Facebooku informovala Forestina, pri chýbajúcich listoch (listových púčikoch) v čase kvitnutia, môže ísť o palčivý problém. „Isto dobre viete, že plody sú vyživované z listov. Keď rastlina zakvitne a neolistí sa – čo sa stane? Uhynie,“ upozorňujú odborníci.
Čítajte aj Dôležité ovocie pri problémoch so štítnou žľazou, únave, tehotenstve, dojčení. Začnite deň s pohárikom šťavy a budete fitNechcete prísť o celý ker? Vzdajte sa časti úrody
Ak skontrolujete vaše čučoriedky a zistíte, že násada kvetov je v pomere k listom príliš veľká, ihneď konajte. Nebojte sa časť kvetov odstrániť a v prípade, že bude rastlina takmer bez listov, zbavte sa takmer všetkých. Ker pristrihnite a prihnojte hnojivom určeným pre čučoriedky. Áno, tento rok sa s úrodou v podstate rozlúčite, no za zachovanie zapestovaného kra to určite stojí. O rok vám to vynahradí. Rovnako by ste mali byť k silnej násade kvetov nekompromisní aj pri čerstvo vysadených rastlinách. Sú mladé, v prvom rade musia poriadne zakoreniť a tvorba toľkých plodov by ich neprimerane vyčerpala, v extrémoch až do uhynutia.