Prestaňte sa o jablká deliť s červíkmi. Zasiahnite teraz a piliarky sú bez šance: Jeden postrek spoľahlivo zaberie

Ak si nie ste istí, či tento škodca vašu úrodu naozaj ohrozuje, rozvešajte do koruny jablone biele lepové doštičky. Využívajú sa na signalizáciu výskytu dospelcov, ale pri menšom strome môžu veľmi dobre poslúžiť aj na celkové zníženie početnosti škodcu pod hranicu jeho škodlivosti.

02.05.2024 07:08
jabloň, jablko, jablká Foto:
debata (3)

Ako v pravidelne vydávanej signalizačnej správe aktuálne informuje Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP),, skorú červivosť plodov jabloní spôsobuje piliarka jablčná (Hoplocampa testudinea).

Piliarky sú drobné osičky, ktoré prezimujú v štádiu larvy v kokóniku v pôde. Na jar sa škodca kuklí a neskôr sa liahnu osičky. Samičky kladú jednotlivo vajíčka do kališnej časti kvetov. Asi o 10 dní sa liahnu larvy, ktoré na mladom plode vyžierajú povrchovú špirálovú chodbičku. Neskôr prenikajú priamo do stredu plodu. Plod opúšťajú veľkým otvorom, pri ktorom možno nájsť kôpku vlhkého hnedého trusu.

+1

Zaberie už jeden postrek

Ochrana má význam iba v oblastiach s pravidelnými škodami na úrode. Postačuje jeden dôkladný postrek stromov ihneď po odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov – nie skôr, keď ešte lietajú včely!

včelár, včely, Čítajte aj Pozor, aby vám neuleteli včely. Nuda hrozí aj v úli. Čo robiť, ak nechcete kade-tade lapať roje? Toto radí včelár zo Stupavy

V rámci chemickej ochrany je priamo proti piliarke jablčnej povolený insekticíd Sivanto Prime s účinnou látkou flupyradifurone, avšak určený je len pre veľkovýrobu. Záhradkári musia siahnuť po iných prípravkoch proti všežravým a cicavým škodcom alebo húseniciam. V malospotrebi­teľskom balení nájdete Decis Protech, Decis AL, Sanium Ultra a Sanium Ultra Al (všetky obsahujú deltamethrin).

slivka, slivky Čítajte viac Nečakajte, kým vám slivky zase opadnú. Stačí, keď správne načasujete ošetrenie stromov: Biela farba vám s tým pomôže

Ak chcete zvoliť biologický spôsob ochrany, na výber máte prípravok NEEMAZAL_T_S na báze Azadiracha indica, prípadne vodný výluh z tropického kra Quassia amara. Ten je najlepšie aplikovať v čase hromadného liahnutia lariev, no toto obdobie sa v domácich podmienkach zisťuje pomerne komplikovane. Posilniť stromy a eliminovať početnosť prezimujúcej populácie piliarky môžete aplikáciou hnojiva na báze húb Bora, a to v čase v čase júnového opadu plodov zálievkou priamo na pôdu.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jabloň #jablone #piliarka jablčná #biele lepové dosky #signalizácia
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december