Nenechajte si zničiť ruže: Čiernu škvrnitosť aj múčnatku porazíte bežným bielym práškom a burinami, ktorých je všade dostatok

Na moderné ruže sú dnes kladené vysoké nároky. Musia byť krásne, zdravé a kvitnúť celú sezónu. Nesmú byť náročné na starostlivosť, musia byť odolné a tak nejak celkovo bezproblémové. Nie vždy to však ide podľa plánu.

06.05.2024 09:11
ruža, ruže Foto:
debata

Najväčším postrachom pestovateľov ruží bývajú choroby, ktoré rastliny znehodnocujú, uberajú im na kráse a často aj úplne decimujú. K naozaj problematickým patrí čierna škvrnitosť a múčnatka ružová. Najlepšie je, predchádzať ich výskytu vhodnými preventívnymi opatreniami už od výsadby krov alebo stromčekov, no nie vždy to pomôže. Vtedy na rad prichádza vhodná ochrana.

Foto: SHUTTERSTOCK
ruža, ruže

Čierna škvrnitosť poškodzuje listy

Na mladých sa prejaví tmavými, postupne sa rozširujúcimi škvrnami. Tie spôsobia, že listy začnú žltnúť a už pri jemnom dotyku z krov opadávajú. Typické pre čiernu škvrnitosť je, že postupuje z dolných častí kra smerom nahor. Naozaj nepríjemné na tejto chorobe ruží je, že počas jednej vegetácie stihne mať niekoľko cyklov. Strata listov rastlinu oslabí, čo sa prejaví na neduživom raste a slabšom kvitnutí.

Prejavy čiernej škvrnitosti na listoch ruže

Vedeli ste, že náchylnosť ruží na túto chorobu vniesla do sortimentu ruža páchnuca? Európskym ružiam dodala chýbajúcu intenzívne žltú farbu. Preto, čím viac jej génov daná odroda má, prípadne génov z ďalších žltých botanických ruží vo svojej genetickej výbave, tým je náchylnejšia na čiernu škvrnitosť.

Fotogaléria
+2

V rámci ochrany krov je účinná najmä prevencia, lebo už raz napadnuté listy spórami húb nedokážete vyliečiť. Čiernu škvrnitosť viete udržať na uzde preventívnou aplikáciou fungicídov (hneď na jar po reze sírnatý prípravok), ale aj výberom odolných odrôd a v prípade, že spozorujete celkom prvé príznaky napadnutia, tak aj včasným pozberaním prvých napadnutých listov. Neskôr sa v pravidelných intervaloch oplatí robiť postrek Kuprikolom (0,5-percentným roztokom) alebo systémovým fungicídom, ktorý ochráni celú rastlinu.

Ak nechcete použiť chémiu,

pravidelne ruže už od začiatku sezóny ruže každý týždeň ošetrite slabým roztokom sódy bikarbóny s pridaným zmáčadlom vo forme kvapky saponátu na riad. Narušíte tak kyslé prostredie na povrchu mladých listov, ktoré vyhovuje rozvoju húb. Rastliny v odolnosti proti listovým chorobám posilní aj odvar z prasličky roľnej.

Foto: SHUTTERSTOCK
praslička roľná, ruža

Biely povlak múčnatky ružovej

Tak ako na iných rastlinách, aj na ružiach sa biely povlak múčnatky najviac vyskytuje na mladých výhonkoch s kvetnými púčikmi a na listoch. Napadnuté časti spomaľujú rast a dávajú chorobe priestor na šírenie, preto ich treba odstrániť. Múčnatkou trpia najmä rastliny vysadené pri stene domu alebo na suchých pôdach, keď intenzívne rastúca ruža v dôsledku nedostatku vody slabo odoláva tlaku spór tejto huby.

Foto: SHUTTERSTOCK
ruža, ruže, múčnatka ružová

Dobrou prevenciou proti múčnatke ružovej je preto dostatočne vlhká pôda, najmä v hlbších vrstvách. Čiastočne vám rastliny pomôže ochrániť aj preventívny postrek slabým roztokom sódy bikarbóny a zmáčadla ako v prípade čiernej škvrnitosti, a z rastlinných ochranných prostriedkov funguje pŕhľavový výluh. Takéto prírodné postreky však treba každý týždeň poctivo opakovať a rastliny celé výdatne zmáčať.

Foto: SHUTTERSTOCK
ruža, ruže, múčnatka ružová

Praktický tip pre výber odrôd

Riziko postihnutia ruží múčnatkou môžete znížiť výberom odrôd s lesklými listami. Skvelo odolná je napríklad ‘Gloria Dei’. Dôležité je tiež neprehnojovať rastliny dusíkom, lebo rýchlo narastené a riedke pletivá sú menej odolné proti tlaku húb.

‘Gloria Dei’ Foto: SHUTTERSTOCK
ruža, ruže, Gloria Dei ‘Gloria Dei’
ruža, stromčeková ruža, rez Čítajte aj Stromčekové ruže nesklamú a nádherne zakvitnú, ak ich ostriháte podľa odporúčaní: Pomôže vám VIDEOnávod

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ruže #hubové choroby
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december