Je extrémne odolná proti plesni uhorkovej, bohato rodí, ochráni vás pred pohľadmi susedov a okrem iného prospeje srdcu

Odolná liana, na ktorej dozrievajú plody chuťou pripomínajúce niečo ako uhorkopapriku. Zvláštne však? No naozaj sú výborné a rastliny pestovateľsky nenáročné.

07.05.2024 06:00
ačokča, korila Foto:
Mladé plody ačokče sú chrumkavé a šťavnaté.
debata

Obrovskou výhodou je, že cyklantéra odnožená (Cyclanthera pedata), známejšia pod ľudovým pomenovaním ačokča alebo korila netrpí plesňovými chorobami, a tak rastliny vydržia krásne až do prirodzeného jesenného uschnutia, prípadne do prvých mrazov, pričom do poslednej chvíle nasadzujú nové a nové plody.

Netreba ich špeciálne predpestovávať,

len vysiať priamo na hriadku či na záhon popri plote v druhej polovici mája, aby ich už pri klíčení nezastihli neskoré mrazíky. Ačokča je pôvodnou rastlinou Južnej Ameriky a pestovateľsky ju preslávili Inkovia. S minimálnym úsilím si vypestujete prirodzenú zástenu, ktorá vás ochráni pred zvedavými pohľadmi susedov, alebo vám poskytne príjemný letný tieň. Áno, je to liana, preto potrebuje oporu, po ktorej sa môže popínať, inak vytvorí veľkú, neprehľadnú kopu zelenej hmoty. Rastliny netrpia chorobami ani škodcami, preto sú skvelé pre permakultúrne záhrady a na pestovanie bez chémie.

Foto: SHUTTERSTOCK
ačokča, korila

6 dôvodov, prečo sa ačokča v záhrade oplatí

  • Rastliny sú extrémne rodivé: Nie je ničím výnimočným, pozberať z jedného koreňa viac ako stovku plodov. Pri zbere je dôležité myslieť na to, že ačokču netreba nechávať prezrieť. Plody by sa mali zberať v čase, keď v nich ešte nedozreli semená. Vtedy majú lahodnú chuť, sú šťavnaté a chrumkavé. Plne dozreté semená sú tvrdé, hnedé až čierne a plody začínajú horknúť.
  • Získate veľa muziky z malého priestoru: Tým, že ačokča je liana, využíva tretí rozmer vašej záhrady, teda výšku. Koreňom stačí veľmi malá plocha na to, aby vyživili naozaj bujnú a dovysoka sa šplhajúcu nadzemnú časť. Rastliny sa vďaka úponkom vyšplhajú až do výšky šesť metrov.
  • Je to absolútne nenáročná zelenina: Ačokča má s uhorkou a paprikou spoločnú okrem chuti aj citlivosť na mráz. Vo všetkom ostatnom je však oveľa odolnejšia. Semienka vysejete priamo do pôdy, zalejete a už po pár dňoch uvidíte klíčiace rastlinky. Kým dostatočne nepodrastú, odporúčame chrániť ich proti slizniakom. O pár týždňov už budú také bujné, že rýchlosťou blesku začnú nasadzovať kvety a plody až do prvých mrazov.
paprika, Peter Gajdoštin Čítajte aj 8 praktických rád zeleninára vám zaistí ukážkovú úrodu papriky: Tajomstvom úspechu nie sú iba silné priesady, ale aj...
  • Pleseň ju len tak neskolí: Ačokča je naozaj bezproblémová rastlina. Dalo by sa povedať, že u nás nemá žiadne vážne choroby ani škodce. Hoci sa prirovnáva k uhorkám, plesňou uhorkovou netrpí, preto si môžete dovoliť, pestovať ju celú sezónu bez akejkoľvek ochrany.
  • Plody možno konzumovať pripravené na všetky spôsoby: V kuchyni majú naozaj všestranné využitie. Okrem toho, že ich môžete zavariť v náleve rovnako ako uhorky nakladačky (treba však počítať s tým, že budú mäkšie), dajú sa tiež konzumovať surové, pečené aj varené. Surové chutia skôr ako uhorky, kým pečené viac pripomínajú papriku. Pri zapekaní sa dajú naplniť rôznymi plnkami podobne ako papričky jalapeño, akurát nie sú pikantné.
  • Ačokča dokonca nahradí kvasáky: Ak je plodov veľa a vy ich nestíhať konzumovať či spracúvať pred dozretím semien, skúste verziu falošných kvasákov. Použite rovnaký postup prípravy, len namiesto prerastených uhoriek nakladačiek použijete prerastenú ačokču. Pri tomto spôsobe neprekáža ani to, že ačokča stratí chrumkavosť. Chuť zostáva porovnateľná.
uhorky nakladačky Čítajte aj Držte sa našich rád a uhorky budete musieť rozdávať + 6 praktických tipov, ako mať plody hodné výstavy
Ačokča: Zabudnutá zelenina Inkov sa oplatí

Okrem toho, že je vítaným spestrením jedálneho lístka, dodáva telu mnoho potrebných látok, ako je vitamín C a vitamíny skupiny B, takisto minerály a vlákninu. Prospieva srdcu a cievam, pomáha znížiť cholesterol a priaznivo pôsobí pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Je vhodná a odporúčaná pri cukrovke, pozitívne pôsobí na psychiku. Odporúča sa pri zápaloch močových ciest. Šťava má protizápalové účinky, vhodná je na ošetrenie drobných kožných raniek.

Fotogaléria
Kvety sú nenápadné, no popučené listy tak, aby...
Ačokča nie je náročná, pestuje sa jednoducho....
+3Mladé plody ačokče sú chrumkavé a šťavnaté.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #ačokča #cyklantéra odnožená #uhorkopaprika #korila
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december