Obrovskou výhodou je, že cyklantéra odnožená (Cyclanthera pedata), známejšia pod ľudovým pomenovaním ačokča alebo korila netrpí plesňovými chorobami, a tak rastliny vydržia krásne až do prirodzeného jesenného uschnutia, prípadne do prvých mrazov, pričom do poslednej chvíle nasadzujú nové a nové plody.
Netreba ich špeciálne predpestovávať,
len vysiať priamo na hriadku či na záhon popri plote v druhej polovici mája, aby ich už pri klíčení nezastihli neskoré mrazíky. Ačokča je pôvodnou rastlinou Južnej Ameriky a pestovateľsky ju preslávili Inkovia. S minimálnym úsilím si vypestujete prirodzenú zástenu, ktorá vás ochráni pred zvedavými pohľadmi susedov, alebo vám poskytne príjemný letný tieň. Áno, je to liana, preto potrebuje oporu, po ktorej sa môže popínať, inak vytvorí veľkú, neprehľadnú kopu zelenej hmoty. Rastliny netrpia chorobami ani škodcami, preto sú skvelé pre permakultúrne záhrady a na pestovanie bez chémie.
6 dôvodov, prečo sa ačokča v záhrade oplatí
- Rastliny sú extrémne rodivé: Nie je ničím výnimočným, pozberať z jedného koreňa viac ako stovku plodov. Pri zbere je dôležité myslieť na to, že ačokču netreba nechávať prezrieť. Plody by sa mali zberať v čase, keď v nich ešte nedozreli semená. Vtedy majú lahodnú chuť, sú šťavnaté a chrumkavé. Plne dozreté semená sú tvrdé, hnedé až čierne a plody začínajú horknúť.
- Získate veľa muziky z malého priestoru: Tým, že ačokča je liana, využíva tretí rozmer vašej záhrady, teda výšku. Koreňom stačí veľmi malá plocha na to, aby vyživili naozaj bujnú a dovysoka sa šplhajúcu nadzemnú časť. Rastliny sa vďaka úponkom vyšplhajú až do výšky šesť metrov.
- Je to absolútne nenáročná zelenina: Ačokča má s uhorkou a paprikou spoločnú okrem chuti aj citlivosť na mráz. Vo všetkom ostatnom je však oveľa odolnejšia. Semienka vysejete priamo do pôdy, zalejete a už po pár dňoch uvidíte klíčiace rastlinky. Kým dostatočne nepodrastú, odporúčame chrániť ich proti slizniakom. O pár týždňov už budú také bujné, že rýchlosťou blesku začnú nasadzovať kvety a plody až do prvých mrazov.
- Pleseň ju len tak neskolí: Ačokča je naozaj bezproblémová rastlina. Dalo by sa povedať, že u nás nemá žiadne vážne choroby ani škodce. Hoci sa prirovnáva k uhorkám, plesňou uhorkovou netrpí, preto si môžete dovoliť, pestovať ju celú sezónu bez akejkoľvek ochrany.
- Plody možno konzumovať pripravené na všetky spôsoby: V kuchyni majú naozaj všestranné využitie. Okrem toho, že ich môžete zavariť v náleve rovnako ako uhorky nakladačky (treba však počítať s tým, že budú mäkšie), dajú sa tiež konzumovať surové, pečené aj varené. Surové chutia skôr ako uhorky, kým pečené viac pripomínajú papriku. Pri zapekaní sa dajú naplniť rôznymi plnkami podobne ako papričky jalapeño, akurát nie sú pikantné.
- Ačokča dokonca nahradí kvasáky: Ak je plodov veľa a vy ich nestíhať konzumovať či spracúvať pred dozretím semien, skúste verziu falošných kvasákov. Použite rovnaký postup prípravy, len namiesto prerastených uhoriek nakladačiek použijete prerastenú ačokču. Pri tomto spôsobe neprekáža ani to, že ačokča stratí chrumkavosť. Chuť zostáva porovnateľná.