ÚKSÚP upozorňuje pestovateľov viniča na zvýšené riziko výskytu nebezpečnej choroby: Odporúčajú sa až dve ošetrenia

Ak napadne strapce hneď po odkvitnutí, môžete sa rozlúčiť s chutnou úrodou hrozna. Peronospóra viniča sa spolieha na dážď.

07.05.2024 14:00
vinič, vinohradník, vinica Foto:
debata

Oospóry prezimujú v opadanom lístí alebo na pôde. Ak v priebehu 24 hodín naprší aspoň 10 mm zrážok a priemerná denná teplota vystúpi nad 10 °C, vyklíčia a uvoľnené zoospóry prerastú cez prieduchy na listoch do rastliny.

Nepriamo môžete proti peronospóre bojovať udržiavaním vzdušných krov, ako aj pestovaním odrôd so zvýšenou odolnosťou proti hubových chorobám. Priama ochrana je postavená na prognóze a signalizácii peronospóry viniča. Na jej základe sa stanovuje dôležitý termín prvého ošetrenia pred kvitnutím.

Vinohradníkov najmä na západnom Slovensku upozorňujeme, že sú aktuálne (v 19. týždni) splnené predpoklady pre vznik peronospóry viniča. Vzhľadom na očakávané vyššie zrážky odporúčame dve ošetrenia proti tejto chorobe pred kvitnutím viniča.
Signalizačná správa ÚKSÚP v Bratislave
vinič, hrozno Čítajte viac Tento vinič musíte mať: Kilogramové strapce, veľké a sladké bobule bez semien či chrumkavá dužina s vôňou sliviek

Prípravky na ochranu rastlín povolené proti peronospóre viniča dostupné v malospotrebi­teľských baleniach

Cabrio TOP, Cuproxat SC, Enervin SC, Champion 50 WG, Kocide 2000, Orvego, Polyram WG, Profiler WG.

Peronospóra viniča (Plasmopara viticola) je mimoriadne škodlivá choroba, pri ktorej často dochádza k epidemickému šíreniu. Najnebezpečnejšie je napadnutie bobúľ a strapcov hneď po odkvitnutí, kedy dochádza k priamym škodám na úrode. S usychaním listov sa redukuje asimilačná plocha, čo má za následok ďalšie nepriame škody ako je nižšia cukornatosť bobúľ, redukcia násady v nasledujúcom roku, horšie vyzrievanie dreva a tým väčšie riziko vymrznutia kra.

Zdrojom primárnej infekcie sú „olejové škvrny“,...
Olejové škvrny sú zo spodnej časti listov...
Najcitlivejšie na poškodenie sú kvety a bobule....

Zdravý vinič a hrozno úplne bez chémie

Ak ste zástancom prírodných pestovateľských postupov (bez chémie), potom môžete ako ochranu viničových krov proti peronospóre vyskúšať prípravok Chitopron 5 % s účinnou látkou chitosan hydrochlorid. Ide o produkt, ktorý podporí odolnosť rastlín a pomôže im tak lepšie sa ubrániť napadnutiu patogénnymi hubami a baktériami.

V tomto prípade je však určite potrebné už preventívne ošetrenie, teda ešte pred reálnym objavením sa peronospóry. Preventívne sa odporúča Chitopron 5 % aplikovať raz alebo dvakrát pred kvitnutím a podľa potreby na základe tlaku choroby po odkvitnutí. Pri výnimočne silnom napadnutí sa môže použiť aj počas kvitnutia, ale len raz! Môže sa tiež miešať s prípravkom CuproTonic (roztok hnojiva na báze medi a zinku), čím sa zvýši ochranný účinok.

V tomto prípade si ani pri opakovanom... Foto: SHUTTERSTOCK
vinič, dieťa, hrozno V tomto prípade si ani pri opakovanom ošetrovaní počas sezóny (spravidla sa proti peronospóre ošetruje do začiatku mäknutia bobúľ), nemusíte obávať kvality hrozna určeného pre vaše deti či vnúčatá.
marhuľa, zber, strom, muž, sad, Čítajte aj Každý ovocný strom a ker potrebuje dravého roztoča: Zaplatíte zaň len raz, no škodce bude ničiť dlhodobo

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #vinič #peronospóra #ÚKSÚP
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december