Jahoda z prírody sa vám postará o zdravie: Vylieči močové cesty, zápaly aj zažívacie ťažkosti, no jedno ste o nej určite nevedeli

Aktuálne nám už v záhradách začínajú dozrievať jahody, no skutočné zdravie sa skrýva v tých, čo rastú na lúkach. Jahoda obyčajná vám prospeje viac, než by ste čakali.

10.05.2024 06:00
jahoda obyčajná Foto:
debata

Jahoda obyčajná (Fragaria vesca) je trváca bylina, ktorá divo rastie na trávnatých stráňach a lúkach, rúbaniskách, popri lesných cestách. Päťpočetné biele kvety so žltým stredom usporiadané vo vrcholíku kvitnú v máji až v júni. Táto sezóna je však trochu špecifická, preto na mnohých lokalitách jahody začali rozkvitať už v apríli. Listy sú typicky trojpočetné, vajcovité, s pílkovitým okrajom. Plody známe ako lesné jahody sú veľmi aromatické a chutné. Vedeli ste však, že jahoda obyčajná je aj výborná liečivá rastlina?

Foto: SHUTTERSTOCK
jahoda obyčajná

Zberajú sa z nej práve listy, zvyčajne v júni až v auguste, no aktuálne sa na ne do prírody môžete vybrať už teraz. Zámeny s príbuznými druhmi, ako je jahoda drúzgavicová či jahoda trávnicová sa obávať nemusíte, pretože majú rovnaké liečivé účinky.

Foto: SHUTTERSTOCK
jahoda obyčajná, listy
Listy jahody záhradnej ako liečivku nepoužívajte, pretože neobsahujú potrebné účinné látky.
pivonka Čítajte aj Tíšila bolesť gréckych bohýň, pomôže aj vám: Pri kŕčoch, ženských problémoch či astme. Omladí pokožku a zahojí jazvy

S čím vám pomôže a ako prospeje?

  • Jahoda obyčajná priaznivo pôsobí pri liečbe problémov s močovými cestami. Má močopudné aj protizápalové účinky, preto prospieva pri dne, reume, kameňoch v obličkách, v močovom mechúre a žlčníku, pri zápaloch žalúdka a čriev.
  • Pomáha pri črevných kataroch spojených s hnačkou.
  • Ako liečivá bylina zosilňuje sťahy maternicového svalstva, preto sa používa pri gynekologických ochoreniach.
  • Rozširuje cievy, znižuje krvný tlak.
  • Pomáha liečiť pľúcne ochorenia,osoží pri astme.
  • Používa sa ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny aj proti páchnucemu dychu.
  • Lieči rany na pokožke tváre a zjemňuje ju.
Foto: SHUTTERSTOCK
jahoda obyčajná

Vedeli ste, že…

… vôňa, ktorá je charakteristická pre lesné jahody, je tvorená kombináciou viac než 350 rôznych chemických zlúčenín? Spolu tvoria jedinečnú vôňu a chuť, preto sú tieto plody oveľa aromatickejšie než komerčne pestované záhradné odrody jahôd. Pri nich sa kladie dôraz najmä na výnos a veľkosť plodov, práve na úkor aromatických kvalít.

Foto: SHUTTERSTOCK
jahoda obyčajná, lesná
Pripravte si pravý jahodový čaj z listov podľa receptu z roku 1946
Video
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová/Canva

Kloktadlo proti páchnucemu dychu

Dvadsať gramov čerstvých alebo sušených jahodových listov dajte do hrnca so 4 dcl vody, priveďte do varu a prikryte. Stíšte oheň a varte 20 minút. Ďalších 20 minút lúhujte, preceďte a počas dňa kloktajte.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Newsletter

Ako na úrodnú záhradu?

My to vieme!

Prihláste sa na odber newslettera a získajte tie najlepšie záhradnícke tipy od odborníkov!

Odoberať novinky
Viac na túto tému: #jahoda obyčajná
Kalendár záhradkára
január február marec
apríl máj jún
júl august september
október november december