V prípade priesad teplomilnej zeleniny sa to stáva napríklad vtedy, keď ich spoza okna alebo zo skleníka nepripravené vysadíte rovno na celodenným slnkom „zaliatu“ hriadku. Šokujete ich a v tých horších prípadoch niekedy aj doslova upečiete.
Citlivá je paprika aj rajčiny
Aby ste sa vyhli nezvratnému vysušeniu listov a dňom navyše, ktoré bude rastlina potrebovať nielen na dobré zakorenenie, ale aj vytvorenie nových listov z rastového vrcholu, všetky priesady najskôr dôsledne otužte. Urýchlite tak ich prispôsobenie sa novým, vonkajším podmienkam a urýchlite ich ujatie sa.
„Pri predpestovávaní v bytových podmienkach sú mladé rastliny vystavované vyššej teplote, no menšiemu množstvu svetla, čo nie je celkom ideálne. Ich tkanivá tak bývajú mäkšie, stonky často slabé a vytiahnuté. Ak ich v polovici mája vezmete a rovno vysadíte na plne oslnenú hriadku, navyše v čase výsušných vetrov, neprispôsobené tkanivá listov sa môžu čiastočne až úplne spáliť. Toto poškodenie sa prejavuje žltými až bielymi škvrnami, často až úplným zbelením,“ vysvetľuje pestovateľ Peter Gajdoštin.
Privykajte ich postupne
Aby ste sa tomuto problému vyhli, zaraďte medzi predpestovávanie a vysádzanie fázu otužovania priesad. Podľa skúseného zeleninára by ste v ideálnom prípade mali začať už 10 až 14 dní pred predpokladaným termínom výsadby. „Najskôr vyneste rastliny von poobede na polhodinu až hodinu. Dajte ich do závetria, počas slnečného dňa do tieňa. Postupne čas otužovania predlžujte a opatrne pridávajte aj pobyt na priamom slnku,“ opisuje správny postup otužovania zeleninových priesad Gajdoštin no dodáva, že aj jeden-dva dni sú lepšie ako nič.
Finálnou fázou otužovania by malo byť to, že priesady necháte pár dní vonku aj cez noc.